Erdogan chciałby przemówić do Turków w Niemczech. Berlin "nie uważa tego za dobry pomysł"

Świat
Erdogan chciałby przemówić do Turków w Niemczech. Berlin "nie uważa tego za dobry pomysł"
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

Turcja oficjalnie powiadomiła niemieckie władze, że prezydent Recep Tayyip Erdogan przy okazji szczytu G20 w Hamburgu (7-8 lipca) chciałby przemówić do swoich rodaków w Niemczech - poinformował w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel.

Niemiecki minister, przebywający z wizytą w Rosji, podkreślił, że "nie uważa tego za dobry pomysł". Wskazał na aspekt bezpieczeństwa w związku z hamburskim szczytem oraz wyraził przekonanie, że takie wystąpienie tureckiego prezydenta "nie pasuje do krajobrazu politycznego" - informuje agencja dpa.

 

Poprzednio Erdogan wystąpił publicznie w Niemczech - po raz pierwszy jako prezydent - w maju 2015 r. w Karlsruhe.

 

Przywódca niemieckiej SPD i jej kandydat na kanclerza Martin Schulz opowiedział się za tym, żeby nie dopuścić do wystąpienia Erdogana na wielkim wiecu w Niemczech.


- Zagraniczni politycy, którzy u siebie depczą nasze wartości, nie mogą mieć w Niemczech sceny do wygłaszania podżegających przemówień. Nie chcę, żeby pan Erdogan, który w Turcji wsadza opozycjonistów i dziennikarzy do więzienia, występował w Niemczech na masowych imprezach - powiedział Schulz gazecie "Bild" (wydanie czwartkowe).

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze