Turcja: policja ostrzelała uczestników parady równości kulami kauczukowymi

Świat
Turcja: policja ostrzelała uczestników parady równości kulami kauczukowymi
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Policja w Stambule użyła w niedzielę kauczukowych kul, by rozpędzić liczącą około 40 osób grupę demonstrantów, którzy mimo oficjalnego zakazu zebrali się na placu Taksim w centrum miasta i zamierzali maszerować w paradzie równości Gay Pride.

Niewielkie grupy, mimo wydanego dzień wcześniej przez lokalne władze zakazu, zebrały się w niedzielę na placu Taksim; jak zauważa agencja AFP siły policyjne były tam liczniejsze niż chętni do wzięcia udziału w paradzie.

 

Organizatorzy marszu nawoływali do wzięcia udziału w dorocznej imprezie, chociaż została zakazana po raz trzeci z rzędu. Co najmniej cztery osoby zostały zatrzymane.

 

 

W sobotę władze miasta uzasadniły swoją decyzję troską o porządek publiczny i bezpieczeństwo turystów. W poprzednich latach gubernator Stambułu zabronił parad równości, powołując się na względy bezpieczeństwa lub zbieżność terminu marszu z końcem ramadanu.

 

 

W 2014 roku w paradzie równości w Stambule wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób i była to jedna z największych tego typu manifestacji na Bliskim Wschodzie - przypomina AFP.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie