Najmłodszy szef irlandzkiego rządu w historii. Leo Varadkar został premierem

Świat
Najmłodszy szef irlandzkiego rządu w historii. Leo Varadkar został premierem
Flickr/William Murphy

Nowy szef Fine Gael (Partia Jedności Irlandzkiej) 38-letni Leo Varadkar został w środę wybrany przez parlament na premiera Irlandii. To najmłodszy szef rządu w historii kraju i pierwszy otwarty gej na tym stanowisku. Jego matka była imigrantką z Indii.

Dotychczasowy premier Enda Kenny formalną dymisję złożył we wtorek. W maju po 15 latach z kierowania partią Fine Gael, uruchamiając tym samym proces wyboru swojego następcy na czele ugrupowania a także rządu. Sam wskazał, że ma to być Varadkar, dotychczasowy minister opieki społecznej.

 

Silna tradycja katolicka

 

AFP komentuje, że jego wybór odzwierciedla przemiany społeczne w Irlandii, która jest krajem o silnej tradycji katolickiej.

 

- Jako najmłodszy szef rządu w historii, mówi w imieniu nowego pokolenia Irlandek i Irlandczyków, reprezentuje nowoczesną, zróżnicowaną i inkluzywną Irlandię - zachwalał Kenny swego następcę przed głosowaniem.

 

Za mniejszościowym rządem Fine Gael głosowali posłowie niezależni, z kolei główna opozycyjna partia Fianna Fail zgodnie z umową wstrzymała się od głosu.

 

Padały postulaty, by poprzedni premier ustąpił ze stanowiska

 

66-letni Enday Kenny już w ubiegłym roku zapowiedział, że nie planuje poprowadzenia Fine Gael do następnych wyborów w 2021 roku. Od kilku miesięcy w partii krytykowano jego przywództwo i padały postulaty, by ustąpił ze stanowiska.

 

Kenny był premierem od marca 2011 roku. W tym czasie m.in. Irlandia wyszła na prostą po kryzysie finansowym. W 2015 roku premier - pomimo że jest praktykującym katolikiem - doprowadził też do zwycięskiego referendum ws. zalegalizowania małżeństw homoseksualnych.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze