Syn indyjskiego imigranta, zdeklarowany gej. Wkrótce zostanie premierem Irlandii

Świat
Syn indyjskiego imigranta, zdeklarowany gej. Wkrótce zostanie premierem Irlandii
PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

Leo Varadkar, 38-letni lekarz, syn indyjskiego imigranta, zdeklarowany gej został nowym przywódcą rządzącej w Irlandii Partii Jedności Irlandzkiej - Fine Gael - i za 10 dni zostanie nowym premierem kraju.

Zastąpił on 66-letniego Endę Kenny'ego, który jest premierem Irlandii od 2011 roku. Kenny już w maju zapowiedział ustąpienie z funkcji premiera i poszukiwanie następcy.

 

Varadkar, który jest w obecnym rządzie ministrem opieki społecznej, pokonał w wyborach w centroprawicowej partii swego kolegę, 44-letniego ministra ds. budownictwa mieszkaniowego Simona Coveneya.

 

Oczekuje się, że głosowanie w parlamencie nad kandydaturą Varadkara jako nowego premiera odbędzie się na posiedzeniu 13 czerwca. Będzie on jednocześnie w dziejach Irlandii, 4,6-milionowego kraju o silnych tradycjach katolickich, najmłodszym szefem rządu, pierwszym, który ma cudzoziemskiego ojca i pierwszym jawnym homoseksualistą. Irlandia, choć dopiero w 1993 roku zalegalizowała kontakty homoseksualne, w 2015 roku zezwoliła na małżeństwa osób tej samej płci.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie