"Nie ulegać pokusie przejęcia organizacji Festiwalu Polskiej Piosenki". Opolscy radni apelują do innych samorządowców

Polska
"Nie ulegać pokusie przejęcia organizacji Festiwalu Polskiej Piosenki". Opolscy radni apelują do innych samorządowców
Flickr/Dariusz Sieczkowski

Radni województwa opolskiego przyjęli w czwartek rezolucję, w której apelują do samorządowców w innych częściach kraju, by nie przejmowali organizacji festiwalu piosenki polskiej

Apelujemy do wszystkich samorządów i prosimy o solidarność, aby nie ulegać pokusie przejęcia organizacji Festiwalu Polskiej Piosenki" - podkreślono w rezolucji, przyjętej przez sejmik samorządowy województwa opolskiego na wyjazdowej sesji w Mosznej. Zdaniem autorów rezolucji, rolą samorządu jest zabieranie głosu w każdej sytuacji, kiedy dzieje się krzywda regionowi i jego mieszkańcom.

 

"Wielki dorobek polskiej kultury"

 

"54 lata festiwalu to wielki dorobek polskiej kultury i powinni dbać o to wszyscy, a szczególnie telewizja publiczna, która ma misję krzewienia polskiej kultury oraz Miasto Opole. Jako radni województwa opolskiego uważamy, że to nie politycy powinni wybierać i zatwierdzać artystów występujących na deskach Opolskiego Amfiteatru, ale niezależne gremia samych muzyków" - podkreślili radni.

 

Jednocześnie samorząd województwa zaapelował o uszanowanie wyłącznego prawa do organizacji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki przez miasto Opole. Dlatego też prosi wszystkie strony konfliktu o "wznowienie dialogu i powrót do jego niezależności".

 

Za przyjęciem rezolucji głosowało 18 radnych rządzącej województwem koalicji PO-PSL-Mniejszość Niemiecka, jeden wstrzymał się od głosu. Radni klubu PiS nie uczestniczyli w głosowaniu.

 

Wypowiedziana umowa

 

W poniedziałek prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wypowiedział umowę Telewizji Polskiej na współorganizację 54 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Powodem miały być kontrowersje wokół doboru artystów, w wyniku których swój udział w imprezie wycofała grupa muzyków. Wśród nich znajdowała się m.in. Maryla Rodowicz i Andrzej Piaseczny - którzy podczas tegorocznego festiwalu mieli obchodzić rocznice swojej działalności artystycznej.

 

Miasto Opole, jak i władze TVP oskarżają się wzajemnie o złamanie ustaleń i grożą procesami sądowymi. Telewizja Polska zapowiada możliwość organizacji festiwalu w innym mieście.

 

PAP

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze