Otwarto azyl dla zwierząt egzotycznych uratowanych m.in. z cyrku i przemytu

Polska

Dwa młode lwiątka pochodzące najprawdopodobniej z przemytu mają być pierwszymi mieszkańcami azylu. W piątek poznańskie zoo rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na utrzymanie nowego schroniska dla zwierząt egzotycznych, na co potrzeba co najmniej 500 tys. zł.

- O konieczności zbudowania specjalnego azylu dla zwierząt, które nie mają swojego miejsca a żyją, są chronione, duże, dzikie i niebezpieczne mówimy od już dawana. Po nawiązaniu współpracy z celnikami i organizacjami walczącymi o prawa zwierząt, widzimy, że problem przemytu zwierząt w Polsce narasta; zwierzęta są nielegalnie sprowadzane, nielegalnie rozmnażane i potrzeba stworzenia dla nich odpowiedniego miejsca jest olbrzymia - powiedziała rzeczniczka prasowa poznańskiego Ogrodu Zoologicznego Małgorzata Chodyła.

 

Jak dodała, schronisko dla lwów i innych zwierząt egzotycznych to bardzo poważny i pilny temat, stąd też inicjatywa zbiórki pieniędzy na ten cel, która ruszyła w piątek za pośrednictwem platformy PolakPomaga.pl. Wspólnie z fundacją Viva! organizatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. zł.

 

Na terenie "Nowego Zoo" w Poznaniu miałby powstać teren przypominający "realną namiastkę sawanny".

 

Szansa na godne życie

 

- W budynku z nowoczesnymi, komfortowymi kotnikami powstanie też pomieszczenie gospodarcze i część weterynaryjna. Wybieg o powierzchni 3 tys. m kw. będzie pełen zabawek, kryjówek, miejsc do wygrzewania się i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dla skrzywdzonych lwów to jedyna szansa na godne życie bez cierpienia z możliwością zaspokajania potrzeb biologicznych tego gatunku - podkreślają organizatorzy zbiórki.

 

Pierwszymi mieszkańcami poznańskiego azylu miałaby być dwa kilkumiesięczne młode lwiątka odebrane właścicielom przez policję. Jak mówiła Chodyła, "jedno z lwiątek to maleńkie, czteromiesięczne zwierzątko, niezaszczepione, przechowywane w bardzo złych warunkach, trzymane w domu na płytkach". Dodała, że są sygnały o kolejnych miejscach, gdzie mogą być przetrzymywane zwierzęta pochodzące m.in. z przemytu lub cyrku.

 

- Przemyt zwierząt to, niestety, czarny interes na bardzo dużą skalę. Ludzie chcą po prostu kupić sobie egzotyczne zwierzątko i płacą za to nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Jednym z problemów są niewystarczające przepisy prawne, które przekładają się na bezkarność przemytników. Zwierzęta często nie są rekwirowane, bo nie ma ich gdzie rekwirować i gdzie przewieść, i stąd też potrzeba tworzenia takich azylów - stwierdziła Chodyła. 

PAP

jop/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze