W zoo w Borysewie urodziły się 4 białe tygryski. To pierwszy taki przypadek na świecie

Technologie

Tygrysy przyszły na świat w pierwszy dzień wiosny w zoo w Borysewie koło Łodzi. Specjalizuje się ono w hodowli tych rzadko spotykanych w naturze zwierząt, ale narodziny aż czterech tygrysków to absolutna nowość. - Pierwszy taki przypadek na świecie - powiedział właściciel ogrodu zoologicznego Andrzej Pabich. Ten wyjątkowy przypadek kamera Polsat News sfilmowała jako pierwsza.

- To już trzeci miot białej tygrysicy imieniem Safran. W poprzednich przyszły na świat dwojaczki i trojaczki. Duże koty bardzo dobrze rozmnażają się w naszym ogrodzie, ponieważ ich chów opanowaliśmy do perfekcji - wyjaśnił Pabich.

 

Witaminy, tomograf i rezonans

 

- Zwierzęta są pod znakomitą opieką medyczną. Na podstawie badań krwi opracowywane są dla nich odpowiednie zestawy witamin i minerałów, w razie potrzeby są badane tomografem czy rezonansem magnetycznym. Od dwóch lat w opiece nad nimi współpracujemy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu - poinformował Pabich.

 

Jak powiedział, zoo w Borysewie posiada obecnie 20 procent światowej populacji białych tygrysów i 15 procent populacji białych lwów. Według Pabicha na całym świecie jest po około 100 osobników białych lwów i tygrysów.

 

Recesywny gen białego futra

 

Występowanie białego umaszczenia wielkich kotów uwarunkowane jest obecnością genu recesywnego. Jego nosicielami muszą być oboje rodzice, co w naturze zdarza się bardzo rzadko.

 

Najmłodsze z grona 17 białych tygrysów będzie można oglądać na wybiegu dopiero w połowie czerwca - wcześniej muszą m.in. przejść szereg szczepień.

 

Już 1 czerwca w Borysewie otwarta zostanie basen z największą w Europie ekspozycją krokodyli. Kolekcja tych zwierząt, na którą składa się 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów, została nabyta od prywatnego hodowcy-pasjonata z jednego z krajów Europy Zachodniej.

 

Drapieżne gady z jednej hodowli

 

Niezwykłe jest to, że wszystkie gady pochodzą z jednej hodowli, gdzie wspólnie dorastały, dzięki czemu dobrze się tolerują - poinformował Pabich. Wśród krokodyli nilowych jest 37 samic (w tym jedna o nietypowym żółtym zabarwieniu) i 3 samce.

 

Zoo Safari w Borysewie istnieje od 2008 roku. Od kilku lat posiada status ogrodu zoologicznego. Na 26 hektarach żyje tu 500 osobników 90 egzotycznych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie