Jednostka z Powidza przygotowana na przyjęcie amerykańskich żołnierzy

Polska
Jednostka z Powidza przygotowana na przyjęcie amerykańskich żołnierzy
Polsat News

3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w Powidzu (Wielkopolska) jest przygotowane na przyjęcie do końca kwietnia 450 żołnierzy amerykańskich i kilkuset sztuk różnego rodzaju sprzętu. Do jednostki od początku roku przybyło już prawie 100 żołnierzy armii USA.

Pierwszych 40 amerykańskich żołnierzy dotarło do Powidza na początku stycznia, a później sukcesywnie przybywali następni. Docelowo w powidzkim garnizonie ma stacjonować ponad 1000 żołnierzy z USA.

 

- Jednostki w Powidzu są przygotowane pod względem logistycznym do przyjęcia wojsk amerykańskich. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić sojusznikom, którzy delegują swoje siły do Polski, kompleksową infrastrukturę wojskową i szkoleniową - powiedziała w czwartek oficer prasowy kpt. Martyna Fedro-Samojedny.

 

Kapitan podkreśliła, że w związku z przybyciem żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych organizowane są zmiany dyslokacji niektórych pododdziałów pomiędzy kompleksami wojskowymi. Dodała też, że wszystkie zmiany zamkną się w obrębie garnizonu i nie pociągną za sobą zamian kadrowych.

 

1,8 tys. żołnierzy

 

W Powidzu stacjonować będą żołnierze 18. Combat Sustainment Support Battalion i Combat Aviation Brigade. Zadania brygady w ramach pierwszej, dziewięciomiesięcznej rotacji wykonywać będzie 10. Brygada Lotnictwa Bojowego z 10. Górskiej Dywizji (Lekkiej Piechoty), stacjonującej na co dzień w Fort Drum w stanie Nowy Jork. Liczba rotacji nie została jeszcze określona.

 

W całej brygadzie służyć będzie łącznie około 1,8 tys. żołnierzy. Kwatera główna będzie mieścić się w Niemczech, a żołnierze zostaną rozmieszczeni w Polsce, na Łotwie i w Rumunii. Na wyposażeniu brygady będzie około 60 statków powietrznych, w tym śmigłowce CH-47 Chinook, śmigłowce UH-60 Blackhawk i śmigłowce ewakuacji medycznej. W składzie brygady będzie działać też 400-osobowy kontyngent bojowy, posiadający na wyposażeniu śmigłowce AH-64 Apache.

 

- Liczba personelu, który będzie stacjonował w poszczególnych lokalizacjach będzie zależała od typu statków powietrznych tam rozmieszonych. Liczba oraz typ statków powietrznych, które mają stacjonować w Powidzu nie została jeszcze określona - zaznaczyła kpt. Fedro-Samojedny.

 

"Nowy rozdział we współpracy polsko-amerykańskiej"

 

Lotnisko w Powidzu jest największym lotniskiem wojskowym w Polsce. Powidzka 33. Baza Lotnictwa Transportowego, będącą częścią 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego jest nowocześnie wyposażona, przygotowana do zabezpieczania i ubezpieczania lotów, a także koordynowania i przyjmowania statków powietrznych nie tylko lotnictwa transportowego, ale również innych rodzajów lotnictwa.

 

- Obecność wojsk amerykańskich otwiera nowy rozdział we współpracy polsko-amerykańskiej. Obecność wzmacnia nie tylko nasz kraj, ale także region. Jest dla na wyrazem uznania i świadczy o prestiżu, jakim cieszy się garnizon powidzki. Dla żołnierzy to niewątpliwie szans na wymianę doświadczeń i wspólne szkolenie, które zaowocują podnoszeniem poziomu wyszkolenia - pokreśliła oficer prasowy 3. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze