Czynności związane z ekshumacją pary prezydenckiej rozpoczęły się w poniedziałek około godziny 18, a zakończyły około godz. 1 w nocy we wtorek. Ciała Lecha i Marii Kaczyńskich zostały wydobyte z sarkofagu w podziemiach Wieży Srebrnych Dzwonów na Wawelu i przewiezione do Katedry Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam w godzinach porannych rozpoczęło się ich badanie. W sekcji zwłok biorą udział polscy i zagraniczni biegli powołani przez prokuratorów.

 

Pobrano próbki DNA i wykonano tomografię

 

Nieoficjalnie wiadomo, że badania ciał trwają. Przeprowadzono już m.in. tomografię komputerową. Pobrano próbki do badań DNA - mają one zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych 48 godzin, tak aby w momencie ponownego złożenia ciał do krypty - w piątek - biegli mieli pewność, że w trumnach nie znajdują się szczątki innych ofiar katastrofy.

 

Eksperci będą też pobierali m.in. próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych. Planowana jest także sekcja zwłok, aby można było m.in. sprawdzić informacje zawarte w sporządzonym przez stronę rosyjską protokole z oględzin zwłok tuż po katastrofie smoleńskiej.

 

Chcą ustalić przyczynę śmierci

 

Sama tomografia szczątków posłuży ekspertom do określenia obrażeń i przyczyny śmierci, a także do zrekonstruowania przebiegu katastrofy.

 

- Czynności zostały zaplanowane tak, aby z dużą ostrożnością i fachowością w jak najkrótszym czasie przeprowadzić wszystkie potrzebne badania - podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową jedna z osób związanych z ekshumacją.

 

Ekshumacja ciał Lecha i Marii Kaczyńskich przeprowadzona jest jako pierwsza. W sumie prokuratura zaplanowała 83 ekshumacje w śledztwie dotyczącym tej katastrofy smoleńskiej.

 

Przy wydobyciu szczątków pary prezydenckiej obecni byli członkowie najbliższej rodziny: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Udział w otwarciu sarkoafagu i wyjęciu szczątków brali eksperci pod nadzorem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka i w obecności Kazimierza Nowaczyka, szefa badającej katastrofę podkomisji w Ministerstwie Obrony Narodowej. Brali w niej udział także: proboszcz Katedry na Wawelu oraz członek Kapituły Katedralnej.

 

Ponowny pochówek pary prezydenckiej został zaplanowany na dzień 18 listopada 2016 roku. Ceremonia będzie miała charakter prywatny.

 

PAP