Przedstawiciel podkomisji smoleńskiej będzie obecny przy ekshumacji pary prezydenckiej

Polska
Przedstawiciel podkomisji smoleńskiej będzie obecny przy ekshumacji pary prezydenckiej
PAP/Jacek Bednarczyk

W ekshumacji ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, weźmie udział przedstawiciel podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania tego wypadku - poinformował jej przewodniczący dr Wacław Berczyński.

Informację w tej sprawie podkomisja otrzymała w zeszłym tygodniu. Przewodniczący odmówił podania bliższych szczegółów.

 

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik potwierdziła, że wydano zarządzenie o zezwoleniu na obecność przedstawicieli podkomisji w czynnościach ekshumacji.

 

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich zostanie przeprowadzona w poniedziałek i będzie pierwszą z zapowiedzianych przez Prokuraturę Krajową.

 

Badania ekspertów

 

Wydobyte z grobowca trumny zostaną przewiezione do pomieszczeń udostępnionych do badań przez Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, gdzie międzynarodowy zespół ekspertów przeprowadzi tomografię komputerową, sekcję zwłok i pobierze próbki do dalszych badań laboratoryjnych. Jednym z celów sekcji będzie także określenie, w jaki sposób były przeprowadzone poprzednie sekcje, co wówczas sprawdzono, a co zostało pominięte.

 

"Popełnione błędy"

 

Jak informowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje ciał 83 ofiar katastrofy smoleńskiej (wszystkich, których sekcji zwłok w Polsce nie przeprowadzono, poza tymi, które spopielono), są niezbędne wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Do końca roku prokuratura zaplanowała przeprowadzenie 10 ekshumacji, a zakończenie wszystkich jesienią lub zimą 2017 r.

 

PAP

 

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze