Szydło o ekshumacjach: takie jest prawo i trzeba to zaakceptować

Polska
Szydło o ekshumacjach: takie jest prawo i trzeba to zaakceptować
Flickr/KPRM

- Prokuratura uznała, że przeprowadzenie ekshumacji jest konieczne; rozumiem, że to kluczowy element w prowadzonym postępowaniu; takie jest prawo i trzeba to zaakceptować - powiedziała premier Beata Szydło. Jak oceniła, ekshumacje muszą przebiegać w jak najbardziej godny sposób.

Premier była pytana w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy", czy przeprowadzenie ekshumacji, wbrew woli rodzin, na pewno jest konieczne.

 

- Wiem, że dla każdej z rodzin to temat bolesny i trudny. Chcemy wszyscy, aby wreszcie wyjaśniono katastrofę smoleńską. Prokuratura uznała, że nie ma innego wyjścia, rozumiem więc, że jest to kluczowy element w prowadzonym przez nią postępowaniu. Takie jest prawo i trzeba to zaakceptować – stwierdziła Szydło.

 

Jak podkreśliła, trzeba zrobić wszystko, aby "ekshumacje przebiegły w jak najbardziej godny sposób, bez napięcia i medialnego szumu".

 

"Państwo polskie musi zrobić wszystko, by tę sprawę wyjaśnić"

 

Pytana o pojawiające się opinie, że w kwestii ekshumacji nie chodzi o śledztwo, ale przede wszystkim o politykę, premier powiedziała: "To mówią ludzie, którzy przez sześć lat robili wszystko, by sprawy smoleńskiej nie wyjaśnić. Dla mnie jest bezdyskusyjne, że państwo polskie musi zrobić wszystko, by tę sprawę wyjaśnić, oddać cześć tym, którzy zginęli".

 

Jak oceniła, nie można przejść do porządku dziennego nad tym, że największa katastrofa, jaka wydarzyła się w powojennej historii naszego narodu, nie została wyjaśniona.

 

W poniedziałek na Wawelu dojdzie do ekshumacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony. Jak podawała Prokuratura Krajowa, w tym roku ma być w sumie 10 ekshumacji. Skończą się one być może jesienią-zimą 2017 r. Ekshumowane mają zostać 83 ofiary katastrofy smoleńskiej. Chodzi o ciała, których sekcji nie przeprowadzono w Polsce, ani których nie spopielono.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie