Według dziennika Sarkozy stwierdził , że nowy traktat przewidywać będzie reformę strefy Schengen, znaczne ograniczenie prerogatyw Komisji Europejskiej, dalszą integrację strefy euro i wstrzymanie rozmów o członkostwie w UE z Turcją.

 

- Powiem Brytyjczykom: wycofaliście się, ale mamy na stole nowy traktat, tak więc macie okazję wypowiedzieć się ponownie - powiedział Sarkozy w relacji "FT" na spotkaniu biznesmenami w Paryżu.

 

- Ale tym razem głosowalibyście nie nad starą Europą, ale nad nową. Chcecie zostać ? Jeśli tak, tym lepiej ponieważ nie mogę zgodzić się na utratę drugiej pod względem wielkości gospodarki w Europie, podczas gdy negocjujemy z Turcją o jej członkostwie w UE. A jeśli nie, to naprawdę nie. Albo zostajecie, albo wychodzicie"- cytuje brytyjski dziennik słowa Sarkozy'ego.

 

Według dziennika, Sarkozy chce, przed rozmowami z Londynem, zapewnić sobie poparcie dla tej inicjatywy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

 

Początek wychodzenia z UE w pierwszych miesiącach przyszłego roku

 

Brytyjczycy wypowiedzieli się za opuszczeniem UE w referendum 23 czerwca a nowy premier Wielkiej Brytanii Theresa May wielokrotnie informowała, że formalna notyfikacja o opuszczeniu UE nie będzie wysłana przed końcem br. Według niektórych jej doradców nastąpi to w pierwszych miesiącach 2017 r.

 

Sarkozy, przywódca konserwatywnych Republikanów, kilkakrotnie oświadczał po brytyjskim referendum, że  domaga się nowego traktatu UE i zawieszenia rozmów o członkostwie z Turcją.

 

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w kwietniu 2017 r. Sarkozy ma nadzieję na powrót na fotel prezydenta po porażce w 2012 r. z socjalistą Francoisem Hollandem, obecnie bardzo niepopularnym.

 

PAP