Hollande bez szans na reelekcję. Tak wynika z sondażu

Świat
Hollande bez szans na reelekcję. Tak wynika z sondażu
PAP/EPA/MINH HOANG / POOL

Socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande odpadłby już w pierwszej turze wyborów prezydenckich, uzyskując maksymalnie 15 proc. głosów, gdyby głosowanie odbyło się w ostatnich dniach. W drugiej turze jeden z centroprawicowych kandydatów spotkałby się z Marine Le Pen z Frontu Narodowego - wynika z opublikowanego w środę sondażu.

Urzędujący szef państwa zająłby w pierwszej turze czwarte lub piąte miejsce w każdej z dziewięciu uwzględnionych w sondażu kombinacji ubiegających się o prezydenturę kandydatów - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek TNS Sofres-OnePoint w dniach 2-5 września na zlecenie dziennika "Le Figaro" i stacji telewizyjnej LCI.

 

Hollande przegrałby nawet z Emmanuelem Macronem, który zrezygnował w ubiegłym tygodniu ze stanowiska ministra gospodarki i najprawdopodobniej wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, z szansą na uzyskanie nawet 20 proc. głosów w pierwszej turze.

 

Centroprawica kontra skrajna prawica

 

Zgodnie z francuskim prawem wyborczym, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów w pierwszej turze, dwóch z najlepszymi wynikami przystępuje do decydującej drugiej tury.

 

We wszystkich przetestowanych w sondażu wariantach w drugiej turze znalazłby się jeden z kandydatów centroprawicy - Nicolas Sarkozy bądź Alain Juppe - oraz przywódczyni nacjonalistycznego Frontu Narodowego, Marine Le Pen. Ostatnim razem do starcia kandydatów centroprawicy i skrajnej prawicy w drugiej turze doszło w 2002 roku, kiedy to Jacques Chirac ze znaczną przewagą wygrał z Jean-Marie Le Penem.

 

Kwestię nominacji kandydata w wyborach prezydenckich w 2017 roku rozstrzygną w obozie prawicy listopadowe prawybory - głównymi pretendentami są były prezydent Sarkozy oraz były premier i były minister spraw zagranicznych Juppe.

 

Większość sondaży daje Marine Le Pen zwycięstwo w pierwszej turze wyborów ze wszystkimi kandydatami z wyjątkiem Juppe, który zdobyłby o cztery punkty procentowe więcej - 33 proc.; Sarkozy uzyskałby 29 proc. - o dwa punkty proc. mniej od Le Pen.

 

Pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji zaplanowano na 23 kwietnia, a ewentualna druga tura ma odbyć się 7 maja 2017 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie