Białorusin zadeklarował do odprawy... sprzęt wojskowy

Polska
Białorusin zadeklarował do odprawy... sprzęt wojskowy
Izba Celna w Białymstoku

Podejrzenia celników z Bobrownik (woj. podlaskie) wzbudziło 10 urządzeń, które do odprawy celnej na kierunku "przywóz do Polski" zgłosił w czwartek 44-letni kierowca białoruskiej ciężarówki. Funkcjonariusze wkrótce ustalili, że zadeklarowany sprzęt to generatory i regulatory napięcia wykorzystywane w wojskowych pojazdach gąsienicowych.

W wyniku szczegółowego sprawdzenia i weryfikacji towaru okazało się, że jest to sprzęt będący elementem uzbrojenia wozów bojowych, na obrót którym wymagane jest specjalne zezwolenie. Nakazuje to ustawa o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.


Ponieważ zgłaszający nie posiadał takiego zezwolenia, urządzenia zostały zatrzymane.

 

Śledztwo przejęła ABW


W sprawie zostało wszczęte śledztwo, które pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku.


Za obrót towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa bez zezwolenia grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze