Według sondażu Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji Władimira Żyrinowskiego znalazła się na drugim miejscu z 17,23 proc. głosów. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) zdobyła 16,64 proc., a partia Sprawiedliwa Rosja - 6,49 proc.

 

Trwa liczenie głosów. Po przeliczeniu 11 procent głosów Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że proprezydencka Jedna Rosja zdobyła 46,16 proc. poparcia w niedzielnych wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew, wyrazili w niedzielę zadowolenie z wyniku rządzącej partii Jedna Rosja w wyborach do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej.

 

- Dla Jednej Rosji, tak jak dla każdej partii, ważny jest rezultat. Rezultat jest dobry - powiedział Putin. Ocenił także, że wyniki wyborów świadczą o rosnącej dojrzałości politycznej Rosjan.

 

Miedwiediew podziękował obywatelom, którzy poszli do urn wyborczych. - Przy czym, znaczna część z nich zagłosowała na Jedną Rosję - zaznaczył. - Można śmiało powiedzieć, że nasza partia zwyciężyła - ocenił rosyjski premier.

 

Obaj politycy wypowiadali się w sztabie wyborczym Jednej Rosji w niedzielę wieczorem, po ogłoszeniu danych sondażu powyborczego, przeprowadzonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).

 

Według danych z sondażu exit poll drugie miejsce, za rządzącą Jedną Rosją, zajęła w niedzielnych wyborach do Dumy Państwowej populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji Władimira Żyrinowskiego, która uzyskała 15,3 proc. głosów.

 

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, kierowana przez Giennadija Ziuganowa, zdobyła 14,9 proc. głosów, a Socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja, której liderem jest Siergiej Mironow, miała poparcie na poziomie 8,1 proc.

 

Pozostałe partie nie przekroczyły pięcioprocentowego progu. Jednak exit poll daje 3,5 proc. głosów partii Jabłoko, jednemu z dwóch ugrupowań antykremlowskiej opozycji, które brały udział w wyborach. Trzyprocentowy wynik kwalifikuje partie polityczne do finansowania z budżetu państwa.

 

Wyniki sondażu powyborczego przeprowadzonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) podała telewizja Rossija po zakończeniu głosowania.

 

PAP