Obama, Cameron, Poroszenko. Szczerski o spotkaniach prezydenta Dudy podczas szczytu NATO

Polska
Obama, Cameron, Poroszenko. Szczerski o spotkaniach prezydenta Dudy podczas szczytu NATO
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda w ramach szczytu NATO w Warszawie planuje sześć spotkań bilateralnych - poinformował we wtorek dziennikarzy prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, jest to grupa "bardzo wyselekcjonowana", ponieważ próśb i wniosków o spotkania było znacznie więcej.

Minister zwrócił uwagę, że z racji tego, iż Andrzej Duda jest gospodarzem szczytu, jest nie tylko kurtuazją, ale i pewnym obowiązkiem jego przewodniczenie i obecność na większości formalnych sesji podczas szczytu. - Więc przestrzeni na te spotkania prezydenta jest niewiele - zaznaczył.

 

Szczerski podkreślił, że bilateralne rozmowy rozpoczną się jeszcze przed szczytem od spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Baracka Obamy.

 

- To spotkanie odbędzie się na Stadionie Narodowym, a więc w miejscu gdzie później rozpocznie się sam szczyt. Będzie to spotkanie bardzo ścisłych delegacji obu prezydentów, zatem na najwyższym poziomie reprezentacji politycznej obu państw, czyli członków delegacji, (...) uczestniczących w całym szczycie" - poinformował.

 

Spotkanie z Obamą "czysto bilateralne"

 

Według ministra podczas tego spotkania spodziewana jest dyskusja dotycząca "pełnej gamy relacji polsko-amerykańskich". - Jest to spotkanie czysto bilateralne, odbywa się w kontekście szczytu NATO, ale będzie to po prostu rozmowa dwóch przywódców państw funkcjonujących razem w polityce międzynarodowej. A więc (będzie dotyczyło) kwestii bezpieczeństwa, przyszłości UE, kwestii relacji dwustronnych, także gospodarczych i politycznych - podkreślił Szczerski.

 

Jak zaznaczył, spotkanie potrwa kilkadziesiąt minut. Dodał, że jest ono planowane tak, że powinno dać możliwość wyczerpania całości tematyki polsko-amerykańskiej.

 

Według Szczerskiego prezydenci wygłoszą później oświadczenia i spotkają się z mediami. - Zatem będziemy mogli wszyscy poznać rezultaty spotkania bezpośrednio po jego zakończeniu. To wszystko się zamknie jeszcze przed rozpoczęciem szczytu NATO - poinformował.

 

"Nie jest proste dogranie terminów"

 

Pytany o pozostałe spotkania Andrzeja Dudy minister zaznaczył, że są planowane, ale ze względów organizacyjno-logistycznych, nie jest proste dogranie terminów i miejsc dla wszystkich przywódców.

 

- Planujemy i pracujemy nad tym, aby znaleźć czas i możliwość na pięć spotkań już w trakcie szczytu. Po spotkaniu z panem prezydentem Obamą planujemy spotkanie z panem prezydentem Łotwy, prezydentem Afganistanu, z prezydentem Azerbejdżanu, z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem oraz panem prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

 

- Te spotkania są planowane, ale ostateczny skład rozmówców pana prezydenta będzie znany już podczas szczytu - zaznaczył minister. Będą to spotkania formalne.

 

- Pan prezydent Poroszenko jest stałym rozmówcą pana prezydenta Andrzeja Dudy, to będzie kolejne spotkanie obu przywódców, te kontakty są bardzo intensywne i chcemy je na tym poziomie intensywności utrzymać  - podkreślił Szczerski.

 

- Afganistan, to oczywiste, bo to część osobnej sesji podczas szczytu, która będzie odbywać się w Warszawie, dotycząca przyszłości i stabilizacji tego kraju z udziałem sił Sojuszu. Łotwa jest bliskim partnerem Polski w regionie i jednym z tych krajów, który będzie także gościć oddziały NATO-wskie - dodał.

 

Premier Cameron "to oczywisty rozmówca"

 

 

Jak zauważył minister, Azerbejdżan to również bardzo ważny partner Polski na Kaukazie. - Z prezydentem Gruzji Andrzej Duda spotykał się już kilkakrotnie, natomiast (z prezydentem Azerbejdżanu) to będzie pierwsze spotkanie, dopełniamy tę politykę południowego Kaukazu - podkreślił.

 

Szczerski zauważył, że premier Cameron "to oczywisty rozmówca" w kontekście planowania przyszłości polityki europejskiej i polityki bezpieczeństwa.

 

W rozpoczynającym się w piątek dwudniowym szczycie NATO w Warszawie weźmie udział 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony. Spodziewane jest potwierdzenie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki w Polsce i trzech krajach bałtyckich.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze