W piątek rozmowa "w cztery oczy" prezydentów: Polski i USA

Polska
W piątek rozmowa "w cztery oczy" prezydentów: Polski i USA
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Przed rozpoczęciem szczytu NATO prezydenci Polski i USA: Andrzej Duda i Barack Obama spotkają się, by w wąskim gronie rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa, Brexicie i umowie handlowej TTIP. W czwartek Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO.

- Rozmowa „w cztery oczy” prezydenta Dudy i prezydenta Obamy ma trwać ponad pół godziny; potem przewidziano spotkanie szefów państw z mediami - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Rozmowa będzie dotyczyła szczytu NATO, a także całości zagadnień w relacjach polsko-amerykańskich - dodał Szczerski.  Zaznaczył, że można spodziewać się, iż przywódcy będą rozmawiać o Brexicie i przyszłości umowy handlowej TTIP negocjowanej między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

 

Wiadomo, że spotkanie nie odbędzie się w Pałacu Prezydenckim, który w związku z piątkową kolacją uczestników szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest wyłączony z organizacji innych wydarzeń.

 

Spotkanie z sekretarzem generalnym NATO

 

W czwartek po południu, dzień przed szczytem NATO, Andrzej Duda w Belwederze spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W rozmowach mają wziąć udział także minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch - poinformował Szczerski. Po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenbergra.

 

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

 

PAP

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie