Jose Fonte: Polska to nie tylko Lewandowski

Sport
Jose Fonte: Polska to nie tylko Lewandowski
PAP/EPA/Filip Singer

Środkowy obrońca reprezentacji Portugalii Jose Fonte przyznał, że wraz z kolegami z zespołu ma już plan na zatrzymanie Roberta Lewandowskiego w czwartkowym ćwierćfinale piłkarskich mistrzostw Europy. - Jednak Polska, to nie tylko Lewandowski - podkreślił. Mecz Polska - Portugalia w ćwierćfinale mistrzostw Europy odbędzie się w czwartek w Marsylii o godz. 21.

Stoper Southampton w niedzielnym spotkaniu 1/8 finału Euro 2016 zagrał po raz pierwszy na turnieju we Francji. Portugalia wygrała z Chorwacją po dogrywce 1:0, a Fonte zastąpił w podstawowym składzie 38-letniego Ricardo Carvalho.

 

- Wcześniej selekcjoner wybierał innych graczy i szanuję jego decyzje. Mamy w zespole wielu zawodników na wysokim poziomie, więc po prostu trzeba pracować dalej. W końcu dostałem swoją szansę i byłem dumny, że mogłem zagrać. Ważne, żeby mieć do dyspozycji wypoczętych piłkarzy. Fernando Santos dokonał kilku zmian i od razu byliśmy bardziej żwawi. Dla zawodników, którzy rozegrali 40, 50 czy nawet 60 meczów w sezonie, ten turniej jest naprawdę ciężki - przyznał Fonte.

 

Portugalczycy awansowali do 1/8 finału po trzech remisach: z Islandią (1:1), Austrią (0:0) oraz Węgrami (3:3).

 

"Najpierw brakowało szczęścia, potem poniosła fantazja"

 

- W pierwszych dwóch meczach trochę zabrakło nam szczęścia. Natomiast przeciwko Węgrom poniosła nas fantazja i emocje. Chcieliśmy wygrać i za bardzo się odsłoniliśmy, czego normalnie nie robimy. Dobrze atakowaliśmy, ale zabrakło skutecznej defensywy - ocenił.

 

Zupełnie inaczej wyglądała postawa Portugalczyków w sobotnim meczu z Chorwacją. W regulaminowym czasie gry nie padł ani jeden celny strzał z obu stron.

 

- Najważniejsze, że awansowaliśmy do ćwierćfinału. Nieważny jest styl, bo po prostu trzeba wygrywać. Jeśli będziemy grali brzydko w każdym meczu i wygrywali, to mi to odpowiada. Oczywiście jako drużyna chcemy grać ładną piłkę i wygrywać, ale czasami jest to niemożliwe - tłumaczył.

 

Materiały nt. Lewandowskiego gotowe i przeanalizowane

 

32-letni stoper docenia klasę polskiej reprezentacji. - Polska ma bardzo mocny zespół, który stracił tylko jednego gola w turnieju. Występuje w nim kilku świetnych piłkarzy, a Robert Lewandowski jest tylko jednym z nich. Nie patrzymy na indywidualności, ale na cały zespół. Oczywiście Lewandowski jest światowej klasy piłkarzem, ale nie zdradzę jak go zatrzymamy. Mamy już plan, jak zneutralizować największe atuty polskiej drużyny - przyznał.

 

Kapitan reprezentacji Polski, choć na tym turnieju pozostaje bez gola, przyciąga największą uwagę rywali.

 

- Lewandowski to piłkarz najwyższej jakości. Mamy jednak świetnych analityków, którzy przygotowali nam materiał na jego temat. Poza tym Polska to nie tylko Lewandowski. No i musimy się głównie skoncentrować na nas samych - dodał.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze