- Obecnie projekt porozumienia jest w finalnej fazie uzgodnień pomiędzy stroną publiczną a partnerem prywatnym - przekazała rzeczniczka MIB Elżbieta Kisil.


Dodała, że resort od grudnia zeszłego roku prowadził ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A. rozmowy na temat działań możliwych do wdrożenia w okresie ŚDM w celu usprawnienia ruchu pojazdów na odcinku autostrady A4 Katowice - Kraków.


W ich rezultacie - jak poinformowała Kisil - został uzgodniony scenariusz działań, zakładający zawarcie porozumienia pomiędzy Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa, a spółką Stalexport Autostrada Małopolska S.A., o współpracy w związku ze ŚDM.


"Elastyczne, bieżące reagowanie na sytuacje"


Scenariusz przewiduje "ewentualną możliwość otwierania bramek przez koncesjonariusza w okresach szczególnie wysokiego natężenia ruchu pojazdów".


- Postanowienia porozumienia umożliwiają elastyczne, bieżące reagowanie na sytuację na autostradzie poprzez otwieranie bramek w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkowników oraz zachowania płynności ruchu drogowego w okresie, w którym organizacja ŚDM przyczyni się do wzrostu natężenia ruchu - wskazała Kisil.


Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 do 32 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek.

 

PAP