Stoltenberg powiedział, że celem NATO jest pomoc Ukrainie w ustanowieniu bardziej skutecznych i efektywnych struktur obronnych i bezpieczeństwa oraz we wzmocnieniu cywilnej kontroli nad nimi.


Do tej pory NATO pomagało Ukrainie przy pomocy doradców oraz funduszy powierniczych w takich obszarach jak dowodzenie, logistyka, cyberobrona i leczenie rannych żołnierzy. - Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące takich obszarów jak przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym - powiedział sekretarz generalny NATO.


Jak zapowiedział Stoltenberg, na szczycie NATO w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw członkowskich z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. - To spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów jest wyraźną oznaką zaangażowania NATO w stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy - ocenił sekretarz generalny.


"Rosja powinna przestać wspierać separatystów"


Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że porozumienia mińskie to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie i powinno zostać wprowadzone w życie przez wszystkie strony konfliktu. Zapewnił o wsparciu dla ukraińskiej niepodległości i integralności terytorialnej.


- Sojusznicy nie uznali i nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. Będziemy nadal wzywać Rosję, by przestała destabilizować Ukrainę. Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy - powiedział Stoltenberg.

 

PAP