NATO uzna cyberprzestrzeń jako sferę działań wojennych

Świat
NATO uzna cyberprzestrzeń jako sferę działań wojennych
Pixabay/geralt/Public Domain

NATO uzna cyberprzestrzeń za sferę, w której mogą rozgrywać się konflikty, tak jak na lądzie, w powietrzu i na morzu - poinformował we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po pierwszym dniu obrad ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

- Zwróciliśmy naszą uwagę na cyberprzestrzeń. Uzgodniliśmy, że uznamy cyberprzestrzeń za domenę działań operacyjnych - taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej.

 

Jak dodał, obrona przed atakiem na systemy cybernetyczne to część kolektywnej obrony Sojuszu, co oznacza, że taki atak na jeden z krajów członkowskich wywoła reakcję całego NATO. Zobowiązanie do zbiorowej obrony zgodnie z artykułem 5. Traktatu Północnoatlantyckiego w przypadku takiego ataku NATO ogłosiło na szczycie w Newport w Walii w 2014 r.

 

- Współcześnie większość kryzysów i konfliktów ma także wymiar cybernetyczny. A zatem uznanie cyberprzestrzeni za domenę działań operacyjnych umożliwi nam lepszą ochronę naszych misji i operacje - powiedział.

 

Ogłoszenie decyzji na szczycie NATO w Warszawie

 

Decyzje te zostaną ogłoszone na lipcowym szczycie NATO w Warszawie. Mają umożliwić koordynację działań i zdolności krajów NATO mających na celu ochronę systemów cybernetycznych. - Chodzi o rozwijanie zdolności do obrony sieci cybernetycznych NATO, ale też o to, by wspierać w tym kraje członkowskie. To ważne, bo dziś trudno wyobrazić sobie jakikolwiek konflikt, który nie miałby wymiaru cybernetycznego - ocenił Stoltenberg.

 

Według szacunków, NATO doświadcza codziennie około 200 milionów incydentów w swoich sieciach cybernetycznych oraz 200 poważnych prób wtargnięcia do sieci każdego miesiąca.

 

PAP

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze