Niemcy: Brexit wytworzyłby negatywną dynamikę wśród krajów UE

Świat
Niemcy: Brexit wytworzyłby negatywną dynamikę wśród krajów UE
Flickr.com/SPD in Niedersachsen

- Jeśli Brytyjczycy zagłosują w czerwcowym referendum za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej, doprowadzi to do wytworzenia się "negatywnej dynamiki" wśród państw członkowskich - ocenił we wtorek szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Brytyjskie referendum w sprawie członkostwa kraju w UE odbędzie się 23 czerwca.

- Chciałbym, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Uważam, że przemawiają za tym dobre argumenty - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych dziennikarzom w Berlinie.

 

- Jestem pewien jednego - że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się wyjść z UE, wytworzy to negatywną dynamikę w pozostałej części Unii - dodał Steinmeier. Jednocześnie zastrzegł, że decyzja należy do brytyjskich wyborców.

 

Politycy agitują za pozostaniem w organizacji

 

Za pozostaniem Wielkiej Brytanii we Wspólnocie agituje konserwatywny premier David Cameron, a także liczni przedstawiciele biznesu.

 

Szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo w niedawnym wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ostrzegł, że Brexit kosztowałby brytyjskich konsumentów i firmy nawet 14,5 mld euro, a kraj zmusiłby do bezprecedensowych, żmudnych negocjacji w sprawie reakcesji do WTO.

 

Inni też myślą o opuszczeniu UE

 

Prawie 50 proc. uczestników przeprowadzonego na początku maja sondażu Ipsos/MORI w ośmiu dużych państwach UE (Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania, Szwecja i Węgry) oceniło, że brytyjskie referendum grozi wywołaniem podobnego efektu w innych krajach UE.

 

W Niemczech, Włoszech, Szwecji i na Węgrzech ponad połowa wyborców była zdania, że ewentualny Brexit skłoniłby inne kraje do pójścia za przykładem Londynu.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze