Steinmeier za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji

Świat
Steinmeier za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji
PAP/EPA/Valda Kalinina

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier skrytykował rosyjską politykę wobec Ukrainy, zastrzegając jednak, że bez Rosji trwałe bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe. Ponownie opowiedział się za możliwością stopniowego znoszenia sankcji wobec Moskwy. - Powinniśmy obchodzić się z instrumentarium sankcji w sposób inteligentny - stwierdził.

- Anektując Krym i destabilizując wschodnią Ukrainę, kraj będący sygnatariuszem Aktu Końcowego w Helsinkach po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny otwarcie naruszył jedną z najważniejszych zasad OBWE - nienaruszalność granic - i pogwałcił suwerenność innego państwa - powiedział Steinmeier, otwierając w poniedziałek wieczorem w Berlinie niemiecko-rosyjskie spotkanie Rozmowy Poczdamskie.

 

"Niemcy potrzebują otwartości na dialog z Rosją"

 

Przedstawiając główne założenia niemieckiej polityki wobec Moskwy, Steinmeier odwołał się do polityki odprężenia kanclerza Willy'ego Brandta na przełomie lat 60. i 70. Przypomniał jego dewizę - "Rosja jest naszym największym europejskim sąsiadem" i zaznaczył, że "trwałe bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe bez Rosji, a szczególnie przeciwko Rosji".

 

- Niemcy potrzebują zarówno mocnego zakotwiczenia w sojuszu zachodnim, jak i otwartości na dialog z Rosją - oświadczył, powołując się ponownie na Brandta, Steinmeier.

 

- Musimy pozostać twardzi, gdy naruszane są nasze wspólne zasady. Musimy równocześnie zabiegać o odprężenie i dialog - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

 

"Uznanie aneksji Krymu nie wchodzi w rachubę"

 

Steinmeier powiedział, że militarne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie nie jest brane pod uwagę jako opcja. Równocześnie podkreślił, że uznanie aneksji Krymu nie wchodzi w rachubę.

 

Przechodząc do kwestii sankcji, niemiecki minister zastrzegł, że nie są one "celem samym w sobie". Uznał za słuszne "utrzymanie nacisku", zastrzegł jednak, że "powinniśmy obchodzić się z instrumentarium sankcji w sposób inteligentny".

 

- Polityka na zasadzie wszystko albo nic nie zbliża nas do celu. W każdym razie jak dotąd. Stąd moja propozycja, by włączyć bodźce dla obu stron. Oznacza to: w przypadku istotnych postępów musi być możliwa stopniowa likwidacja sankcji - wyjaśnił. 

 

Steinmeier oznajmił, że Niemcy i Rosja powinny przeciwstawić się oddalaniu się od siebie społeczeństwa rosyjskiego i niemieckiego.

 

Szef niemieckiej dyplomacji poinformował, że w lecie rozpocznie się niemiecko-rosyjski rok młodzieży. Oba kraje zamierzają też rozszerzyć kooperację między szkołami wyższymi. W Berlinie powstanie w tym roku Centrum Studiów Europy Wschodniej, w którym będzie się analizować politykę Rosji.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze