Straż Leśna przez kilka dni szukała pojazdu, który zostawiał nietypowe ślady. Strażnicy zwrócili uwagę na szeroki rozstaw kół. Pojazd zostawiał odciski opon w kilku leśnictwach obrębu Tereszpol. Straż Leśna kontrolowała dukty, aż wreszcie kierowca wpadł w zasadzkę.

 

Uciekał i spowodował kolizję

 

Gdy kierujący zobaczył blokadę, próbował uciekać. W czasie pościgu uszkodzony został samochód nadleśnictwa. Strażnikom leśnym nic się podczas kolizji nie stało.

 

Jazda quadami i innymi pojazdami mechanicznymi w lesie jest w Polsce zabroniona. Art. 29 ustawy o lasach dopuszcza ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie jedynie po drogach publicznych. Drogami lesnymi mozna jeździć tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych traktach.

 

- Quadami można jeździć po drogach publicznych, o ile pojazdy te są zarejestrowane, a kierowcy mają odpowiednie uprawnienia. Jednak poruszanie się tego typu pojazdami po leśnych drogach, do tego celu nieprzeznaczonych, jest zabronione – wyjaśnia Jerzy Reja, główny specjalista Straży Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

 

Wiosną las potrzebuje spokoju

 

- Jeżdżenie po lasach szczególnie w okresie wiosennym, gdzie las potrzebuje spokoju, choćby ze względu na okres lęgowy ptaków, jest nieodpowiedzialne - stwierdził Jerzy Reja.

 

Kierowca zatrzymanego pojazdu odpowie za naruszenie kodeksu wykroczeń i ustawy o lasach.

 

polsatnews.pl