Władze Bawarii, które od zakończenia wojny posiadały prawa autorskie do książki wodza III Rzeszy, do niedawna skutecznie blokowały wszystkie próby jej wznowienia, jednak z końcem zeszłego roku, po upływie 70 lat, prawa te wygasły.

 

Aby uprzedzić wydawców związanych z ugrupowaniami neonazistowskimi i skrajnie prawicowymi, renomowany Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium wydał w styczniu opatrzone komentarzem naukowe wydanie "Mein Kampf". Publikacja cieszy się dużym wzięciem - dotąd sprzedano blisko 80 tys. egzemplarzy liczącej 2000 stron książki.

 

Sprawę analizuje prokuratura

 

W połowie kwietnia "Mein Kampf" znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów tygodnika "Der Spiegel"; po dwóch tygodniach spadł na drugie miejsce i pozostaje na nim do dziś.

 

Rzecznik prokuratury w Bambergu powiedział, że prokuratura analizuje sytuację badając, czy należy wdrożyć postępowanie przeciwko wydawnictwu w Lipsku. 

 

"Die Welt" informuje, że właścicielem wydawnictwa "Der Schelm" był karany wcześniej za działalność skrajnie prawicową Adrian Preissinger. W przeszłości wydawca próbował obejść przepisy deklarując publikowane przez jego wydawnictwo antysemickie książki z lat 40 jako "wybór źródeł". Reprint "Mein Kampf" ma kosztować 29 euro, znacznie mniej niż wydanie krytyczne kosztujące 59 euro.

 

Wydanie z komentarzem trafia do inteligencji

 

Autorzy materiału zaznaczają, że sytuacja prawna nie jest jednoznaczna. Trybunał Federalny RFN orzekł w 1979 roku, że handel antykwarycznymi egzemplarzami "Mein Kampf" jest dopuszczalny.

 

Szef IfZ Andreas Wirsching powiedział w zeszłym miesiącu, że z jego rozmów z księgarzami oraz z publikacji prasowych wynika, iż większość kupujących wydanie naukowe stanowią zainteresowani historią przedstawiciele inteligencji, a nie skrajna prawica.

 

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

 

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając m.in. zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy "Mein Kampf".

 

PAP