"Mein Kampf" wróci do niemieckich księgarń

Świat
"Mein Kampf" wróci do niemieckich księgarń
Recuerdos de Pandora / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Książka autorstwa Adolfa Hitlera po raz pierwszy od końca II wojny światowej zostanie wydrukowana w Niemczech.

Jej wydawcą będzie monachijski Instytut Historii Współczesnej. Autobiograficzny tekst ma zostać opatrzony 3,5 tys. krytycznych przypisów autorstwa historyków. - To, co opublikujemy, będzie w gruncie rzeczy tekstem antyhitlerowskim - powiedział Magnus Brechtken, zastępca dyrektora placówki.


Nakład książki zatytułowanej "Hitler, Mein Kampf. Wydanie krytyczne" wyniesie 3-4 tys. egzemplarzy, a koszt dwutomowego wydawnictwa to 59 euro.


Książka będzie dostępna od stycznia przyszłego roku. Prawa autorskie do niej wygasają z końcem tego roku. Ich właścicielem stał się po śmierci niemieckiego dyktatora land Bawarii, który zakazał publikowania autobiografii Hitlera.

 

Przeciw wydaniu książki protestują organizacje żydowskie w Niemczech.


Gdy prawa autorskie do "Mein Kampf" wygasną, stanie się ona automatycznie dostępna w domenie publicznej. Oznacza to, że każdy będzie mógł ją wydać. Bawarskie władze rozważają wprowadzenie zakazu publikowania książki na podstawie niemieckiego prawa przeciw mowie nienawiści.


W Polsce wydanie autobiografii niemieckiego dyktatora nadal pozostanie nielegalne, na podstawie "zakazu propagowania symboli i treści nazistowskich", który znajduje się w kodeksie karnym (art. 256).


Hitler napisał swoją pełną nienawiści do Żydów i Słowian książkę podczas odbywania kary w więzieniu w Landsberg, pod koniec lat 20 zeszłego wieku. Do 1945 roku sprzedało się ponad 12 mln egzemplarzy wydawnictwa.


Guardian, Forbes

am/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze