Rośnie skłonność do oszczędzania. Kobiety bardziej zapobiegliwe

Biznes
Rośnie skłonność do oszczędzania. Kobiety bardziej zapobiegliwe
pixabay/stevepb/CC0 Public Domain

W skali globalnej liczba osób prezentujących postawę "teraz oszczędzam" przekroczyła liczbę tych, którzy wolą "wydaję więcej". Wciąż jednak obie grupy są bardzo zbliżone pod względem liczebności - wynika z badania firmy GfK.

"Chcę cieszyć się życiem teraz, a oszczędzaniem i inwestowaniem będę przejmować się później" - badacze w 22 krajach zapytali mieszkańców, czy zgadzają się z takim twierdzeniem.

 

"Zdecydowanie" i "raczej" w sumie zgodziło się z tym 34 proc. pytanych, nie zgodziło się 38 proc. Jedna czwarta respondentów nie ma w tej kwestii zdania.


Polacy bardziej niezdecydowani


Odpowiedzi Polaków nie odbiegają w istotny sposób od średnich wyników światowych. Jedynie odsetek osób nieumiejących wskazać, po której stronie chcieliby się opowiedzieć, jest zauważalnie wyższy, bo aż jedna trzecia nie była w stanie zdecydować, czy bardziej woli oszczędzać, czy wydawać.


Tych, którzy wolą korzystać z życia, a oszczędzanie zostawić na później jest łącznie 31 proc., natomiast odsetek zapobiegliwych to 33 proc.

 

kraje


Kobiety wolą oszczędzać

 

W badaniu globalnym widać wyraźnie różnicę postaw między płciami.

 

Wśród kobiet jedna trzecia woli cieszyć się życiem teraz, a troszczyć o bezpieczeństwo finansowe później, jednak wśród pań liczniejsza jest grupa zapobiegliwa (40 proc.).


Z kolei wśród mężczyzn różnica pomiędzy obiema grupami jest mniejsza - 36 proc. jest zwolennikami wydawania, a 35 proc. oszczędzania.

 

Młodzi nastawieni na korzystanie z życia

 

Wśród respondentów w wieku 20-29 lat zaobserwowano najwyższy odsetek zwolenników niemartwienia się o oszczędności. 41 proc. z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że lepiej jest dobrze się bawić teraz, a martwić oszczędzaniem później.

 

Wśród nastolatków (15-19 lat) i osób w wieku 30-39 lat pogląd ten jest mniej rozpowszechniony (z powyższym stwierdzeniem zgodziło się odpowiednio 37 i 36 proc. z nich).

 

Najmniej zwolenników taka postawa ma wśród osób osób powyżej 50-tki (24 proc.). W tej grupie także ponad 40 proc. jest zwolennikami oszczędzania.

 

Tylko w Hongkongu większość woli oszczędzać

 

Spośród 22 zbadanych krajów tylko w Hongkongu ponad połowa respondentów deklaruje, iż bardziej sprzyja bieżącemu oszczędzaniu niż wydawaniu. 54 proc. mieszkańców Hongkongu nie zgadza się ze stwierdzeniem, że lepiej jest cieszyć się życiem teraz, a oszczędzać i inwestować później.

 

- Z drugiej strony w rankingu najbardziej nastawionych na korzystanie z życiowych przyjemności społeczeństw dominują Turcy -  42 proc. z nich woli wydawać niż oszczędzać, Szwedzi (37 proc.) oraz Chińczycy (38 proc.) - powiedział polsatnews.pl Maciej Siejewicz z GfK.

 

Sondaż przeprowadzony został metodą CAWI  (computer assisted Web interview - respondenci byli proszeni o wypełnienie ankiety w formie elektronicznej). Próba: 27 tys. ankietowanych w wieku 15+, w 22 krajach: Argentynie, Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Francji, Niemczech, Hongkongu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Holandii, Polsce, Rosji, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

 

polsatnews.pl, infografika: GfK

ptw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze