Polka z pieniędzmi rozważna, nie romantyczna. Mocno kontroluje swoje konto i portfel

Biznes
Polka z pieniędzmi rozważna, nie romantyczna. Mocno kontroluje swoje konto i portfel
Flickr/Roderick Eime/CC BY 2.0

8 na 10 Polek skrzętnie kontroluje przychody i wydatki swoje i rodziny. Panie są też bardzo ostrożne, jeśli chodzi o lokowanie oszczędności. Wolą inwestować w bezpieczne produkty, nawet jeżeli zapewniają one niewielkie zyski, niż ryzykować utratę pieniędzy - tak wynika z najnowszego badania dla Deutsche Banku, zrobionego wśród Polek aktywnych zawodowo.

Prawie 78 proc. kobiet regularnie sprawdza stan swoich dochodów i wydatków, aby na bieżąco wiedzieć, jaką sumą dysponują. Tylko niespałna 18 proc. nie ma tego w zwyczaju, dopóki starcza im na codzienne zakupy. Jedynie 3,6 proc. pracujących kobiet przyznaje, że w tej czynności wyręcza je mąż lub partner.


Najwięcej kobiet, które biorą odpowiedzialność za osobiste finanse, znajduje się w grupie 25-34 lata (90 proc.) i wśród mieszkanek wsi (prawie 82 proc.) oraz metropolii (prawie 81 proc.).

 

 finanse


44 proc. kobiet jednoznacznie zadeklarowało, że są całkowicie samodzielne w podejmowaniu decyzji finansowych, a kolejne 18,8 proc. zgodziło się z taką opinią „do pewnego stopnia”. Jedynie 6 proc. przyznało, że nie decydują same o finansach.


- Kobiety są świadome swojej wartości, także w kwestii osobistych finansów. Niechętnie oddają komuś odpowiedzialność za domowy budżet, uważając, że same potrafią kontrolować go najlepiej - mówi Monika Szlosek z Deutsche Banku.


 55 proc. pytanych pań zdecydowanie nie postrzega siebie jako osoby, która pozostaje na utrzymaniu kogoś, kto zarabia więcej od niej, a co się z tym wiąże, nie muszą martwić się o swoje pieniądze. Odwrotnego zdania jest jedynie co dziesiąta badana. Najczęściej są to osoby młode do 24. roku życia, które są dopiero na początku swojej drogi zawodowej.

 

Oszczędzanie bez ryzyka


95 proc. ankietowanych pań ma konto osobiste, a 45 proc. korzysta z karty kredytowej,  niemal jedna czwarta zaciągnęła kredyt hipoteczny, a 15 proc.  - kredyt gotówkowy.


Spośród produktów oszczędnościowych kobiety najchętniej wybierają lokaty (ponad 36 proc.). Kolejne ponad 15 proc. odkłada pieniądze w ramach programów emerytalnych.


6 na 10 kobiet przyznało, że woli całkowicie bezpieczny zysk, nawet jeżeli miałby być on niewielki. Co motywuje Polki do oszczędzania?  42 proc. gromadzi majątek z myślą nie tylko o sobie, ale także o swoich dzieciach.


- Na rynku finansowym pracujące kobiety coraz częściej wymykają się stereotypom kulturowym własnej niezaradności i braku wiedzy. Mają coraz lepsze schematy działań racjonalnych. Są zapewne bardziej zachowawcze od mężczyzn, jednak bardziej konsekwentne w dążeniu do celu - komentuje wyniki badania prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. 

 

polsatnews.pl, infografika: Deutsche Bank

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie