Bułgaria: rozbito drukarnię fałszywych euro

Świat
Bułgaria: rozbito drukarnię fałszywych euro
flickr/FuFu Wolf

Bułgarskie służby specjalne rozbiły w piątek drukarnię fałszywych pieniędzy. Znajdowała się w naddunajskiej wsi Delianowci w okolicach miasta Swisztow. Przejęto gotowe banknoty o wartości 2,4 mln euro i materiały do produkcji dalszych kilku milionów.

Według ekspertów policyjnych podrabiane banknoty o nominale 100 euro były wyjątkowo dobrej jakości. Znaleziono 24 tys. gotowych banknotów, około pół miliona prawie gotowych oraz materiały do wyprodukowania dalszych 2,5 mln - papier, atrament, drukarki i hologramy.

 

Dane o drukarni przekazał Interpol, który otrzymał informację, że pieniądze mają być wkrótce wysłane do Hiszpanii. W bułgarskiej wiosce produkowano również fałszywe dokumenty tożsamości i prawa jazdy.

 

Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 30 do 40 lat; wszyscy byli znani policji i już karani za podobne przestępstwa.

 

Miesiąc temu w Płowdiwie zatrzymano pięcioosobowy gang, który podrabiał banknoty o nominale 50 i 500 euro. Jeden z jego członków to były funkcjonariusz pionu do walki z przestępczością zorganizowaną w miejscowej policji, skazany już za fałszowanie pieniędzy w Belgii. Gang dysponował materiałami i środkami technicznymi do wydrukowania ok. 50 mln fałszywych euro.

 

W Płowdiwie w ostatnim roku rozbito trzy duże drukarnie, w sierpniu ub.r. w jednej z nich przejęto 53 mln podrobionych euro.

 

Według ekspertów policyjnych cena fałszywych banknotów wynosi ok. 15 proc. ich nominalnej wartości.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze