Uwaga na fałszywe euro w obiegu. Z roku na rok jest gorzej

Biznes
Uwaga na fałszywe euro w obiegu. Z roku na rok jest gorzej
Images Money/Flickr.com
Zdjęcie ilustracyjne

Od wprowadzenia euro w 2002 roku nie ujawniono i nie wycofano z obiegu tak wielu fałszywych banknotów, jak obecnie - podaje niemiecka rozgłośnia Deutsche Welle. Według raportu Europejskiego Banku Centralnego tylko w 2015 roku wykryto 445 tys. fałszywych banknotów eruo.

Najczęściej podrabiane nominały to 20 i 50 euro, które razem stanowią 83 proc. falsyfikatów. Z tego powodu w listopadzie ubiegłego roku do obiegu wprowadzono nowe, lepiej zabezpieczone banknoty o wartości 20 euro. W 2017 roku pojawi się nowa "pięćdziesiątka".

 

Według ekspertów hologram na przedniej stronie banknotu nie jest już gwarantem autentyczności pieniędzy. - Prawie co piąta fałszywa "pięćdziesiątka" ma stosunkowo dobrze podrobiony hologram - wyjasnił Rainer Elm, przewodniczący Narodowego Centrum Analiz Bundesbanku.

 

Skala naruszeń wciąż mała

 

Europejski Bank Centralny informuje jednak, że skala naruszeń nie jest duża. 445 tys. fałszywych banknotów, które wycofano z obiegu w drugiej połowie 2015 roku, to tylko ułamek krążących w obiegu 18 mld prawdziwych banknotów.

 

Ponadto na podrobione euro trudno trafić w Polsce - jedynie 1,3 proc. falsyfikatów znaleziono w tych państwach członkowskich Unii Europejskiej, które nie korzystają z euro.

 

dw.de, ecb.europa.eu

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie