- To była telekonsultacja z użyciem aplikacji. Co jakiś czas "odpytywaliśmy" jego telefon o położenie i pomagaliśmy wrócić na szlak powiedział Witold Cikowski, ratownik TOPR z Zakopanego. Jak dodał, w rejonie Czerwonych Wierchów aplikacja zazwyczaj pomaga ustalić położenie osoby wzywającej pomoc z dokładnością do 10 metrów.

 

Działa automatycznie

 

Stworzona wspólnie z siecią Plus GSM aplikacja "Ratunek" dostępna jest na telefony z systemem operacyjnym Android. Umożliwia wezwanie pomocy poprzez kontakt telefoniczny ze służbami ratowniczymi działającymi w Polsce w regionach górskich oraz nad wodą: GOPR, TOPR, WOPR i MOPR.

 

W trakcie wzywania pomocy aplikacja automatycznie wybiera zintegrowany z nią numer ratunkowy: w górach 601 100 300 lub nad wodą - 601 100 100. Użytkownik łączy się z właściwą dla danego obszaru służbą ratowniczą.

 

Podczas rozmowy aplikacja automatycznie wysyła do centrali służby ratowniczej informację z dokładną lokalizacją (nawet do 3 metrów) osoby dzwoniącej. Połączenie z ratownikiem dyżurnym jest warunkiem wysłania pomocy w razie wypadku.

 

O działaniu aplikacja opowiedział w "Nowym Dniu z Polast News"  Mariusz Zaród, naczelnik grupy Podhalańskiej GOPR.

 

 

 polsatnews.pl