Amerykańska fregata typu Perry USS "Reuben James" była w czasie prób wykorzystywana jako jednostka-cel. Testy przeprowadzono 18 stycznia br. na poligonie morskim Stanów Zjednoczonych u wybrzeży Hawajów, jednak wydarzenie ujawniono dopiero dwa miesiące później. Podczas ataku wykorzystano przeciwokrętową wersję rakiety przeciwlotniczej SM-6 (produkowanej przez koncern Raytheon), którą odpalono z niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke USS "John Paul Jones" (DDG-32).


Testy ostatecznie potwierdziły możliwość wykorzystania rakiet SM-6 nie tylko do zwalczania celów powietrznych, ale również dużych obiektów nawodnych - nawet klasy fregata o wyporności około 4000 ton.

 

Pocisk atakuje z prędkością około 3,5 Mach


Rakiety SM-6 są wyposażone w półaktywną i aktywną głowicę radiolokacyjną, tak więc mogą być do końca naprowadzane (przydatne przy zwalczaniu rakiet balistycznych) lub samodzielnie odszukiwać cel (przydatne przy zwalczaniu okrętów). Mogą one również odbierać sygnały w czasie lotu, a więc mogą być nakierowywane do rejonu ataku już po wystrzeleniu - i to dodatkowo przez inny okręt. Co więcej, dzieje się to bardzo szybko (pocisk atakuje z prędkością około 3,5 Mach) i na dużych odległościach (ponad 380 km).

 

USS "Reuben James" w literaturze i filmie


Zatopiona fregata USS Reuben James” (FFG-57) została wprowadzona do służby w 1985 roku, a więc była młodsza o 6-7 lat od przekazanych Polsce i nadal wykorzystywanych fregat: ORP "Gen. K. Pułaski" (FFG-11 wprowadzonej do służby w 1979 r.) i ORP "Gen. T. Kościuszko" (ex. FFG-9 wprowadzonej do służby w 1978 r.). Wycofano ją z linii po 27 latach eksploatacji - 1 sierpnia 2013 r. Ponieważ nie znaleziono nabywcy, zdecydowano się wykorzystać ją jako okręt–cel.


Okręt USS "Reuben James" stał się sławny po opisaniu jego fikcyjnych działań w książce Toma Clancy’ego "Czerwony Sztorm" i gdy fregata o tej nazwie wzięła udział w niektórych scenach filmu "Polowanie na Czerwony Październik" (w rzeczywistości w filmie uczestniczyła inna jednostka tego typu - USS "Wadsworth" - obecnie ORP "Gen. T. Kościuszko").

 

defence24.pl