Jak poinformował w niedzielę rzecznik MSZ Artur Dmochowski, tematy rozmów ministra Waszczykowskiego z jego włoskim odpowiednikiem Paolo Gentilonim, to: problem migrantów, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przyszłość UE i kwestia tzw. brexitu (ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię).

 

Szefowie resortów omówią również wspólne działanie na rzecz rozwiązania kryzysów w Syrii i Libii oraz współpracę w ramach organizacji Światowych Dni Młodzieży organizowanych w lipcu w Polsce.

 

Przygotowania do ŚDM

 

Podczas wizyty w Rzymie Waszczykowski złoży wieniec pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Polskim Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino. Zaplanowane jest także jego spotkanie z przedstawicielami Polonii. Waszczykowski udzieli też wywiadów włoskim mediom.

 

Na początku minionego tygodnia szef polskiej dyplomacji i szefowa kancelarii premiera Beata Kempa odwiedzili Watykan w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży. Rozmawiali m.in. z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem.

 

PAP