Ujawniona praktyka dotyczy osoby podającej się za Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Lublinie Romana Kaczorowskiego.

 

Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, w treści wiadomości zawarte są informacje o rzekomym wszczęciu egzekucji z nieruchomości, z powołaniem się na tytuł wykonawczy w postaci orzeczenia Sądu Okręgowego w Szczecinie i zawierających link do rzekomego orzeczenia. Resort podkreślił, że prawo nie zezwala na przesyłanie przez komorników zawiadomień o takim charakterze drogą mailową, i że w sądzie w Lublinie nie ma komornika o takim imieniu i nazwisku.

 

"Nieodwracalne skutki i kradzież danych"

 

Kliknięcie w link powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Oprogramowanie to, po próbie jego pobrania bądź uruchomienia może wyrządzić nieodwracalne skutki w systemach informatycznych, w tym utratę bądź kradzież danych.

 

Resort przekazał już informację o fałszywym komorniku do Krajowej Rady Komorniczej, a także do prezesów Sądów Apelacyjnych.

 

Ministerstwo sprawiedliwości informuje również, że aktualny wykaz komorników sądowych znajduje się na stronie ministerstwa.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości