100 tys. Włochów ma wziąć udział w uroczystościach poświęconych św. ojcu Pio

Świat
100 tys. Włochów ma wziąć udział w uroczystościach poświęconych św. ojcu Pio
PAP/EPA/Ettore Ferrari

Szczątki świętego ojca Pio z Pietrelciny, jednego z najbardziej czczonych we Włoszech świętych, przywieziono w środę do Rzymu. Relikwie opuściły San Giovanni Rotondo na południu Włoch po raz pierwszy w historii. Procesjom i uroczystościom w rzymskich kościołach i w Watykanie - uczestniczyć ma w nich ok. 100 tys. osób - towarzyszyć będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Po podniosłej ceremonii relikwie po raz pierwszy opuściły ośrodek kultu ojca Pio w San Giovanni Rotondo na południu kraju. Przezroczysta trumna ze szczątkami charyzmatycznego duchownego z zakonu kapucynów pozostanie w stolicy Włoch do 11 lutego.

 

Na życzenie papieża Franciszka w związku z Rokiem Miłosierdzia przywieziono także relikwie świętego Leopolda Mandicia z Padwy, również kapucyna, nazywanego Apostołem sakramentu pojednania, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1983 r.

 

Relikwie chronione kuloodpornymi szybami

 

Relikwie obu świętych zostały umieszczone na czas transportu w specjalnych gablotach wyposażonych w szyby kuloodporne.

 

Pierwszym etapem pielgrzymki relikwii świętych po świątyniach w Rzymie jest kościół św. Wawrzyńca za Murami, który został otoczony kordonem bezpieczeństwa. W tym czasie będą odbywać się tam uroczystości liturgiczne - msza i czuwanie modlitewne.

 

Po czwartkowym wieczornym czuwaniu zostaną w nocy przewiezione do kościoła św. Salwatora, gdzie pozostaną do piątku. Po południu tego dnia w kierunku bazyliki Świętego Piotra wyruszy procesja z relikwiami świętych.

 

Po niej odbędzie się ich uroczyste wprowadzenie do bazyliki watykańskiej, gdzie będą wystawione do 10 lutego.

 

W sobotę ceremonii przewodniczyć będzie papież Franciszek. Na tę specjalną audiencję przybędą grupy modlitewne czcicieli ojca Pio. We wtorek 9 lutego papież odprawi w bazylice mszę dla kapucynów z całego świata.

 


Namalowany na murze portret św. ojca Pio, fot. thierry ehrmann 

 

Broń niemile widziana

 

W związku z uroczystościami religijnymi w Wiecznym Mieście wprowadzono szereg zakazów, na przykład transportu broni i amunicji oraz toksycznych gazów, a także kręcenia scen filmowych z użyciem broni.

 

Watykaniści zwracają uwagę na ważne symboliczne znaczenie przyjazdu do Rzymu i Watykanu relikwii ojca Pio, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 2002 roku, czczonego przez miliony wiernych i często za życia krytykowanego, lekceważonego i traktowanego podejrzliwie przez kościelną hierarchię.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze