To pierwsza taka inicjatywa, która łączy na poziomie ogólnoeuropejskim istniejące już portale zawierające wizerunki osób poszukiwanych. Od dzisiaj można przesłać informację o osobie poszukiwanej poprzez odpowiednią stronę internetową, również anonimowo.

 

- To są wizerunki najgroźniejszych przestepców ściganych bądź podejrzewanych o popełnienie najgorszych przestępstw kryminalnych lub terrorystycznych - przyznaje mł. asp. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji. - Niestety znajduje sie tam takze dwóch Polaków - dodaje.


Dostępna w 17 językach

 
Zawartość strony jest zarządzana przez poszczególne zespoły ENFAST (Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych) usytuowane w krajach Unii Europejskiej. Administratorzy umieszczają na stronie dane osób szczególnie poszukiwanych, a każda informacja o tej osobie jest przekazywana bezpośrednio do zainteresowanego kraju. Strona dostępna jest w 17 językach.


- Zachęcamy wszystkich do tego, zeby tę stronę odwiedzić. Być może jest tak, że w naszym sąsiedztwie mieszka ktoś, kto jest ścigany przez niemiecką czy belgijską policję, a my nie mieliśmy o tym pojęcia - zauważa Marcinak.

 

Strona www.eumostwanted.eu powstała z inicjatywy Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych, w skład której wchodzą funkcjonariusze policji z 28 krajów Unii Europejskiej, wyspecjalizowani w zatrzymaniach osób ukrywających się przed organami ścigania.

 
EUROPOL wspomaga ENFAST w tym projekcie poprzez stworzenie bezpiecznej platformy dla "Europe’s Most Wanted Fugitives List". EUROPOL wspiera także administratorów strony w kwestiach technicznych.


EUROPOL, BSK KGP

Foto: eumostwanted.eu, wideo: Polsat News