Mniej przestępstw kryminalnych, więcej gospodarczych - policja podsumowała ubiegły rok

Polska
Mniej przestępstw kryminalnych, więcej gospodarczych - policja podsumowała ubiegły rok
Polsat News

W 2015 roku spadła liczba rozbojów, bójek, napadów, kradzieży i włamań. Wzrosła jednak liczba przestępstw gospodarczych - wyłudzeń, oszustw kredytowych i podatkowych - poinformowała policja.

Przez cały 2015 rok liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych wyniosła 833 tys. 281. To o 9 % procent mniej niż rok wcześniej. W 2014 roku odnotowano 915 tys. 081 czynów kryminalnych. Spadek liczby przestępstw widać szczególnie, gdy porówna się ze sobą jeden średni dzień z 2014 r., gdy dochodziło przeciętnie do 2507 przestępstw oraz jeden dzień z 2015 roku, kiedy średnia liczba przestępstw wyniosła 2283. To o 224 przestępstwa mniej każdego dnia.

 

Mniej zabijają i gwałcą

 

Spadki odnotowano w grupie przestępstw, uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe. - Chodzi o uszczerbek na zdrowiu, bójkę i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy i kradzież samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy - powiedział Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. Zabójstw było o prawie 6 procent mniej, a zgwałceń - o ponad 7 proc. Statystycznie to o 96 takich zdarzeń mniej.

 

Białe kołnierzyki i "wnuczki"

 

Więcej było za przestępstw o charakterze gospodarczym.

 

- Wszelkiego rodzaju wyłudzeń zarówno od osób prywatnych w stylu "na wnuczka" czy na portalach aukcyjnych, jak i od instytucji - mówimy tu o nienależnych zwrotach podatkowych czy dotacjach - mówi Szyndler podkreślając, że nie ma już tak, jak kiedyś wielkich gangów posługujących się brutalną siłą. Dziś - zdaniem Szyndlera - przestępcy stawiają na oszustwa z użyciem internetu i nowoczesnych technologii.

 

Mniej wypadków, bezpieczniej na drogach

 

Rok 2015 był też bezpieczniejszy na drogach. Doszło do 32,7 tys. wypadków (o prawie 2,3 tys. mniej niż w 2014 r.), w których zginęły 2904 osoby (w 2014 r. zginęło ich o 298 więcej), a prawie 39,5 tys. zostało rannych (to o 3088 poszkodowanych mniej niż w 2014 r.).

pen/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie