W środę plan wizyty został poddany krytyce przez Biały Dom jako "mało pomocny w zmniejszaniu napięć". Tajwan zainwestował w ostatnim okresie ponad 100 mln dolarów w budowę nowoczesnej latarni morskiej na wyspie Itu Abu.

 

Wchodzi ona w skład spornego archipelagu Spratly obejmującego sto małych wysp i raf. Prawa do archipelagu roszczą sobie Chiny, a także kilka sąsiednich państw - Wietnam, Filipiny, Malezja, Tajwan i Brunei. W ostatnich latach Pekin rozpoczął intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp, co dodatkowo zaostrza sytuację.

 

Wybory prezydenckie, które odbyły się 16 stycznia na Tajwanie, wygrała szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), Caj Ing-wen (Tsaj Ing-wen). Pokonała Erika Czu (Chu), szefa rządzącej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang - KMT).

 

Dotychczas Ma krytykowano za zbytnią pobłażliwość wobec Chin

 

Dotychczasowy prezydent Tajwanu był krytykowany za zbytnie uzależnienie Tajwanu od ChRL. Od czasu objęcia władzy w 2008 r. Ma traktował jako priorytet poprawę relacji ekonomicznych z Chinami kontynentalnymi. Od tego czasu zwiększył się ruch turystyczny i ożywiły się relacje handlowe i inwestycje po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

 

Jednak ramowa umowa o swobodnej wymianie handlowej między Tajwanem a Chinami wywołała wiosną 2014 r. falę protestów społecznych na wyspie, przyczyniając się także do przegranej Kuomintangu w wyborach samorządowych w grudniu 2014 r.

 

PAP