Ofiary śmiertelne to 12 policjantów ochraniających pracowników ośrodka, żołnierz oraz osoba cywilna - powiedział szef lokalnej policji Syed Imtiaz Shah. Jak dodał, bomba eksplodowała przed ośrodkiem na krótko przed planowanym wyjazdem zespołów pracowników do pobliskich dzielnic miasta w ramach trzydniowej akcji szczepień.


Według służb bezpieczeństwa najprawdopodobniej chodzi o atak przeprowadzony przez zamachowca samobójcę, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.


Pakistan to jeden z trzech, obok Nigerii i Afganistanu, krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio.


Kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty bezzałogowe na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena, który w efekcie został zabity przez amerykańskich komandosów.


Niektórzy islamiści sprzeciwiają się takim kampaniom, twierdząc, że ich rzeczywistym celem jest sterylizowanie muzułmanów.
Polio (choroba Heinego-Medina) przenosi się zazwyczaj drogą pokarmową lub rzadziej kropelkową. Dotyka przede wszystkim dzieci do piątego roku życia i w niektórych przypadkach może prowadzić do śmieci.

 

PAP