10 proc. Turków nie uważa ISIS za organizację terrorystyczną

Świat
10 proc. Turków nie uważa ISIS za organizację terrorystyczną
PAP/EPA/Sedat Suna
10 proc. Turków nie uważa ISIS za organizację terrorystyczną.

Blisko 1 na 10 obywateli Turcji nie uważa Państwa Islamskiego (ISIS) za organizację terrorystyczną, a ponad 5 proc. popiera jego działania - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez turecki think-tank Social Trends Survey. Wyniki badań opublikowano w dzień samobójczego ataku w centrum Stambułu, na wskutek którego zginęło 10 osób, a 15 innych zostało rannych.

Próba obejmowała ponad 1500 obywateli Turcji z całego kraju. 9,3 proc. ankietowanych nie uważa Państwa Islamskiego za organizację terrorystyczną, podczas gdy 5,4 proc. popiera działania i cele ISIS. Blisko 9 proc. biorących udział w ankiecie Turków odpowiedziało, że Państwo Islamskie to nie bojówka militarna czy ugrupowanie, ale kraj bądź region administracyjny.
 
Suleyman Ozeren, prezydent think-tanku Global Policy and Strategy z Ankary powiedział reporterom agencji Reutera, że w Turcji coraz silniej odczuwa się wpływy zarówno ISIS, jak i Partii Pracujących Kurdystanu.
 
- Zapobieganie radykalizacji polityki powinno być priorytetem dla rządzących. Zjawisko niesie za sobą bardzo poważne i ciężkie w skutkach konsekwencje - dodał Ozeren.
 
W minionym roku w Turcji doszło do dwóch samobójczych ataków terrorystycznych, do organizacji których przyznali się członkowie Państwa Islamskiego - w Suruc i Ankarze. Podczas drugiego z ataków zginęły 102 osoby, a ponad 400 innych zostało rannych. 
 
Reuters

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie