Zmiana pracy sposobem na podwyżkę

Biznes

- Większość Polaków uważa, że zmiana pracy jest najlepszym sposobem na zwiększenie swojego wynagrodzenia - powiedziała w programie "Nowy Dzień" w Polsat News Izabela Bartnicka z serwisu Pracuj.pl. Podkreślała, że coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy ma atmosfera w firmie i to, jak oceniamy przełożonego.

Ekspertka przyznała, że początek roku skłania do refleksji i myślenia o zmianach, o tym co mogłoby poprawić nasz codzienny byt. - Rzeczywiście ta zmiana pracy pojawia się na naszym "radarze" - przyznała Bartnicka. Jako najkorzystniejsze metody znalezienia pracy wskazała na przeglądanie ofert w internecie, m.in. w mediach społecznościowych.


Z nowym szefem wygodniej negocjować


Do własnego szefa z prośbą o podwyżkę nie chcemy chodzić: - Zapewne podejmowaliśmy wcześniej takie kroki i one nie przyniosły rezultatu albo obawiamy się odmowy i porażki. Myślę, że panuje takie przekonanie, że w nowym miejscu, z nową osobą po drugiej stronie, z którą negocjujemy, jesteśmy w stanie ugrać i uzyskać więcej niż z tym przełożonym, z którym pracujemy już od jakiegoś czasu - powiedziała Izabela Bartnicka.

 

Bartnicka przedstawiła w programie "Nowy Dzień z Polsat News" raport przygotowany przez Pracuj.pl "Wygoda kontra rozwój". Z badania wynika, że ponad połowa pracujących Polaków uważa, że łatwiej jest uzyskać awans i podwyżkę zmieniając pracę niż ubiegając się o nie u aktualnego pracodawcy.


Awans łatwiejszych w nowej firmie


Aż 66 proc. Polaków deklaruje, że gdyby otrzymało atrakcyjniejszą pod względem finansowym ofertę pracy, zdecydowałoby się na jej przyjęcie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dla większości Polaków to właśnie zmiana miejsca pracy jest najłatwiejszym sposobem otrzymania awansu i podwyżki. Ponad połowa badanych uważa, że łatwiej otrzymać awans i uzyskać wyższe wynagrodzenie zmieniając pracodawcę, niż pozostając w dotychczasowym miejscu pracy.


Odchodzimy, gdy zmieniają się warunki

 
Niezależnie od wieku, najczęstszym powodem, który mógłby przekonać osoby niezdecydowane do poszukiwania nowej pracy, pozostaje istotna zmiana warunków zatrudnienia (32 proc.). W przypadku redukcji wynagrodzenia, zmiany wymiaru etatu lub formy umowy aż co trzeci badany zacznie rozglądać się za nowym pracodawcą.


Innymi najczęściej wskazywanymi okolicznościami, które mogłyby skłonić do podjęcia takiej decyzji są: pogarszająca się sytuacja finansowa firmy (29 proc), zła atmosfera w dotychczasowym miejscu pracy (23 proc.), informacja, że na danym stanowisku w innej firmie zarabia się więcej (19 proc.), brak możliwości dalszego rozwoju zawodowego (15 proc.), zmiana lokalizacji firmy (12 proc.).

 

Atmosfera coraz ważniejsza


- Atmosfera ma coraz największe znaczenie. Pracodawca rozpatrywany w kategorii miejsca pracy, tego czy rzeczywiście to jest przyjazne środowisko, czy szef jest uczciwym, szanującym ludzi człowiekiem, ma ogromne znaczenie - podkreśliła Izabela Bartnicka.

 

Z raportu Pracuj.pl wynika, że niesatysfakcjonujące warunki czy nerwowa atmosfera są czynnikami silnie motywującymi do zmiany miejsca pracy, szczególnie wśród osób bliskich wypalenia zawodowego. Tym osobom jest jednak zdecydowanie trudniej zmienić pracę. Myśląc o zmianie nie warto więc czekać aż do ostatniego momentu, tylko stale aktualizować swoją wiedzę o ofertach pracy. Warto także dostarczać bieżące informacje o sobie potencjalnym pracodawcom.

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze