Polscy absolwenci z pracą, ale na śmieciówkach

Biznes
Polscy absolwenci z pracą, ale na śmieciówkach
Flickr/Colin Howley/CC BY-ND 2.0

Stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów szkół w Polsce jest niższa niż średnia dla Unii Europejskiej - wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych. Jednak młodzi Polacy, częściej niż ich rówieśnicy w UE, pracują na umowy czasowe.

Stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów, czyli osób, które ukończyły edukację w ciągu ostatnich 4 latach we wszystkich typach szkół w Polsce była poniżej średniej dla Unii Europejskiej. Choć bezrobocie wśród absolwentów wzrosło, to w Polsce wzrost ten był słabszy niż w innych krajach UE. W naszym kraju bezrobocie wśród młodych ludzi wzrosło o 4 proc., natomiast w państwach Unii Europejskiej o 9 proc. Raport dotyczy absolwentów z lat 2007-2013.

 

W Polsce wskaźnik bezrobocia wśród osób w wieku 15-29 lat wynosił 20 proc. (dane za rok 2013) i był nieco niższy niż średnia unijna. Zdecydowanie więcej bezrobotnej młodzieży było w Grecji (55 proc.), Hiszpanii (44 proc.), Chorwacji (43 proc.), czy Włoszech (37 proc.). Z drugiej strony w Niemczech, Holandii na Malcie i w Austrii wynosił poniżej 10 proc.  

 

Zatrudnieni na umowach czasowych 

 

Polscy absolwenci dwukrotnie częściej niż ich rówieśnicy w krajach unijnych podejmują pracę na umowy czasowe, w efekcie mniej z nich pozostaje bez pracy - wynika z raportu IBE. Pracę na takie umowy podjęło w Polsce 52 proc. absolwentów, wobec 26 proc. w Europie. - Aż 63 proc. z nich godzi się na umowy czasowe z braku stałych miejsc pracy, podczas gdy praca na podstawie umowy czasowej w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest rzadkim zjawiskiem - zauważa rzeczniczka Instytutu Badań Edukacyjnych Natalia Skipietrow. 

 

Najczęściej na umowę czasową w Polsce i w części krajów UE pracują absolwenci z wykształceniem średnim lub niższym niż średnie (w Polsce rzadko kto kończy edukację na gimnazjum, ale np. we Włoszech jest to ok. 20 proc., a w Portugalii około 35 proc.).  Jednak w krajach, w których kształcenie zawodowe jest dobrze rozwinięte (Austria, Niemcy, Dania) absolwenci z wykształceniem średnim zawodowym mają większe szanse na stałe zatrudnienie niż kończący studia.

 

Po studiach łatwiej o pracę

 

W Polsce nadal najłatwiej o pracę młodym osobom z wyższym wykształceniem (13 proc. bezrobotnych wśród absolwentów szkół wyższych), natomiast znaczne problemy z jej znalezieniem mają ci, którzy skończyli szkoły średnie (27 proc. bezrobotnych).

 

Ponadto aż 34 proc. bezrobotnych absolwentów pozostaje bez pracy ponad rok, podczas gdy odsetek długotrwale bezrobotnych wśród niedawnych absolwentów krajów unijnych jest mniejszy (32 proc.). "Niedopasowanie na rynku pracy, jak i mała liczba ofert pracy w Polsce to główne powody tego stanu rzeczy" - wskazuje raport IBE.

 

PAP

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie