PO: wniosek w sprawie zmian w ustawie o TK gotowy w przyszłym tygodniu

Polska
PO: wniosek w sprawie zmian w ustawie o TK gotowy w przyszłym tygodniu
PAP

Wniosek PO do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania nowelizacji ustawy o TK ma być gotowy w przyszłym tygodniu - poinformował w piątek były minister sprawiedliwości Borys Budka. Platforma chce, by Trybunał rozpatrzył go 3 grudnia wraz z wcześniejszym wnioskiem tej partii.

Uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zakłada ponowny wybór pięciu sędziów TK. W piątek  rano ustawę bez poprawek przyjął Senat, po południu podpisał ją prezydent Andrzej Duda.


Tuż po czwartkowym głosowaniu nad nowelizacją w Sejmie szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział przygotowanie wniosku do TK o zbadanie jej zgodności z konstytucją. Nad wnioskiem pracują: Borys Budka i poseł PO Robert Kropiwinicki. - Chcielibyśmy złożyć ten wniosek na najbliższym posiedzeniu Sejmu 25-26 listopada - powiedział Budka.


We wtorek, 17 listopada, klub PO złożył do TK wniosek o zbadanie, czy uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o TK (z 25 czerwca) jest zgodna z konstytucją. To na jej mocy 8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału w miejsce dwóch, którym kadencja wygasła 6 listopada i dwóch, którym kończy się 2 i 8 grudnia.


Pięciu nowo wybranych sędziów do tej pory nie zostało zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę, co jest konieczne, by mogli zacząć orzekać. Prezydent argumentował, że ich wybór nastąpił z naruszeniem zasad demokratycznych.


3 grudnia Trybunał w pełnym składzie rozpozna wniosek PO z 17 listopada ws. uchwalonej przez Sejm w czerwcu ustawy o TK. Rozprawie będzie przewodniczyć prezes TK Andrzej Rzepliński, I sędzią-sprawozdawcą będzie sędzia TK Leon Kieres, II sędzią-sprawozdawcą - sędzia TK Marek Zubik. Budka powiedział, że jego klub zwróci się do Trybunału, by na tym samym posiedzeniu zajął się też skargą dotyczącą uchwalonych w czwartek zmian w ustawie o TK.

 

Uchwalona w czwartek nowelizacja tworzy nowy termin (7 dni od jej wejścia w życie) na zgłoszenie kandydatur na stanowisko sędziów, których kadencja upływa w 2015 r. Wprowadza ponadto kadencyjność na stanowiskach prezesa i wiceprezesa TK, którzy od teraz będą wybierani na trzy lata z możliwością ponownego powołania. Równocześnie przewiduje się, że obecny prezes Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat utracą swoje stanowiska po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.


Kontrowersyjna nowela PiS-u


Nowela budzi wiele kontrowersji w różnych środowiskach. Podczas głosowania nad nią w Sejmie na znak protestu salę obrad opuścili posłowie: PO, PSL i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Zaproponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę poparł klub Ruchu Kukiz'15. Zdaniem konstytucjonalistów, nowelizacja ogranicza niezależność Trybunału, a zwłaszcza jego prezesa. Spowoduje też problemy prawne, bo co zrobić z już wybranymi na miejsce sędziów, którym wygasa kadencja.  


W piątek Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do Dudy o niepodpisywanie nowelizacji. "Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce" - napisała Fundacja do prezydenta.


PAP

 

Czytaj więcej

Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Senat zmienił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, przyjął bez poprawek nowelizację sejmową

Konstytucjonaliści: zmiana ustawy o TK to prawny zamęt

 

 

am/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze