To wtedy człowiek starzeje się szybciej. Wymienia się dwa okresy

Ciekawostki
To wtedy człowiek starzeje się szybciej. Wymienia się dwa okresy
Polsat News
Nagły okres starzenia. Pierwszy etap następuje po czterdziestce

Starzenie się człowieka jest procesem nieuniknionym. Większość wyobraża je sobie jako powolną, stopniową utratę dawnych możliwości ciała i umysłu. Okazuje się jednak, że zjawisko to nie przebiega tak harmonijnie. Naukowcy zidentyfikowali dwa momenty w życiu, kiedy dochodzi do nagłych, skokowych zmian w organizmie.

Odkrycie badaczy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda opiera się na kilkuletniej obserwacji ponad stu osób w wieku od 25 do 75 lat. Gruntownie analizowano próbki krwi, kału oraz wymazy. Oceniono w ten sposób 135 tysięcy różnorodnych cząsteczek i mikrobów, takich jak białka, RNA, bakterie czy grzyby. Dzięki temu zauważono, że ich liczebność zmienia się w specyficzny sposób.

Nagły okres starzenia. Pierwszy kluczowy etap po czterdziestce

Pierwszy "skok" ma miejsce w wieku około 44 lat. Naukowcy przyznali, że zakres modyfikacji na tym etapie był zaskakujący. Założono nawet, że wynik może być zniekształcany przez rezultaty badań kobiet. Jest to bowiem wiek, w którym często pojawia się menopauza, wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak po podzieleniu grup według płci zjawisko wciąż było zauważalne.

 

ZOBACZ: Lekarze ostrzegają. Seniorzy z tą grupą krwi są bardziej narażeni na udar

 

Dr Xiaotao Shen, jeden z autorów pracy ogłoszonej w "Nature Ageing", ocenił, że oznacza to istnienie innych, ważniejszych czynników wpływających na te zmiany zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U osób po czterdziestce zaobserwowano nietypową liczebność cząsteczek powiązanych z chorobami układu krążenia, stanem skóry oraz mięśni, a także metabolizmem kofeiny, alkoholu i lipidów. Specjaliści rozważają, czy wpływ na to mogą mieć charakterystyczne dla tej grupy wiekowej czynniki, takie jak styl życia. Wskazuje się między innymi na większe narażenie na stres, a wraz z nim częstsze sięganie po alkohol.

"Skok" u sześćdziesięciolatków

Drugi okres gwałtownych przemian następuje w wieku 60 lat. Inaczej funkcjonują wtedy cząsteczki odpowiedzialne za metabolizm węglowodanów, działanie układu odpornościowego i pracę nerek. Ponownie dochodzi też do przekształceń związanych z metabolizowaniem kofeiny, a także ze stanem skóry, mięśni i podatnością na choroby układu krążenia. Inne badania wskazują, że kolejny "skok" może wystąpić około 78. roku życia. Zakres opisywanych prac nie pozwolił jednak na potwierdzenie tego wniosku.

 

Komentując odkrycie, jeden z jego autorów, prof. Michael Snyder, ocenił, że starzenie się człowieka nie przebiega stopniowo. - Zachodzą pewne naprawdę dramatyczne zmiany - stwierdził genetyk. Zauważył, że zarówno w połowie piątej dekady życia, jak i po sześćdziesiątce, modyfikacje dotyczą analizowanych molekuł niezależnie od ich klasy.

 

ZOBACZ: Zmęczenie i brak sił? Wystarczy jeden wiosenny składnik, by odzyskać witalność

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda zapowiada dalsze prace, których celem będzie ustalenie, co odpowiada za napędzanie skokowych procesów. Dotychczasowe obserwacje wskazują jednak na znaczenie dbałości o stan zdrowia, zwłaszcza w wyznaczonych newralgicznych momentach. Zaleca się aktywność fizyczną i unikanie alkoholu.

 

- Styl życia należy zmienić, póki stan zdrowia na to pozwala - podsumowuje prof. Snyder.

 

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie