Udane ataki Ukraińców na rosyjskie składy amunicji - Mateusz Lachowski, korespondent Polsat News z Ukrainy

Świat

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły cztery składy amunicji w powiatach henickim, chersońskim, kachowskim i berysławskim obwodu chersońskiego, poinformowała Ukraińska Prawda na podstawie raportu dowództwa Dowództwa Operacyjnego "Południe". Dobowy raport informuje o likwidacji 36 Rosjan, trzech czołgów, trzech haubic "Msta-B", stacji radiolokacyjnej "Zoopark-1" oraz czterech pojazdów opancerzonych i siedmiu samochodów. Z kolei lotnictwo wykonało siedem uderzeń na wroga, cztery na fortyfikacje, trzy na koncentrację sił i sprzętu wroga - podano.
W Ukrainie przebywa korespondent Polsat News Mateusz Lachowski.
Miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej.
W piątek rano Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował o skutecznym odparciu ataków przeciwnika w kierunkach Werszyny i Semyhiria na południowy wschód od Bachmutu.
Rosjanie w dalszym ciągu atakują w pobliżu miejscowości Nowołuhanske i Sołedar - toczą się tam walki.
Sztab powiadomił również o atakach przeciwnika w rejonie Awdijiwki, Krasnohoriwki i wsi Wełyka Nowosiłka na północ i wschód od Doniecka. Wojska rosyjskie miały tam ponieść duże straty i wycofać się.
Rosjanie kontynuują intensywny ostrzał pozycji ukraińskich wojsk i ukraińskich miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbаsie, a także na południu kraju i pod Charkowem. Na różnych odcinkach frontu przeprowadzili ataki lotnicze.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!