Rzeczywistość pandemiczna ma destruktywne skutki dla psychiki - naukowiec o roku z koronawirusem

Polska

- Rzeczywistość pandemiczna ma bardzo destruktywne skutki dla ludzkiej psychiki - powiedział w Polsat News prof. Dariusz Jemielniak, Kierownik Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego, członek Rady Powierniczej fundacji Wikimedia. W rok od początku pandemii dostrzega jednak też jej pozytywne strony.

- Ludziom doskwierają zarówno kwestie ekonomiczne jak i kwestie społeczne. To, że się nie mogą spotykać ze sobą, albo że muszą to robić w sposób bardzo ograniczony, to jest zdecydowanie dewastujące dla ludzkiej psychiki bo jesteśmy stworzeniami społecznymi. No, a jednocześnie to, że ludzie nie mogą pracować, nie mogą normalnie się realizować, to jest także bardzo destruktywne dla ich życia, dla ich rodzin, dla poczucia bezpieczeństwa - powiedział prof. Jemielniak w programie "Nowy Dzień z Polsat News".

- W obecnej sytuacji bardzo duże jest napięcie, także w rodzinach, które bardzo się kochają. To jest naturalne, trzeba się przyzwyczaić, że będą konflikty. Pozytywy też są. Polegające chociażby na tym, że mamy znacznie większą swobodę decydowania o czasie pracy w przypadku osób, które mogą pracować zdalnie. Ludzie zaczęli trochę częściej myć ręce - dodał naukowiec.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze