Prezydent cofa decyzję Kwaśniewskiego. Pozbawił odznaczenia "za czyn niegodny"

Prezydent Andrzej Duda odebrał Jolancie Małgorzacie Lange Srebrny Krzyż Zasługi, którym ta została odznaczona w 1997 roku przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Kancelaria argumentuje, że Lange "dopuściła się czynu niegodnego odznaczenia". Kobieta w okresie PRL była tajną współpracowniczką Służby Bezpieczeństwa.
"Prezydent RP Andrzej Duda, postanowieniem z dnia 29 lipca 2025 roku, na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach, pozbawił Jolantę Małgorzatę Lange (primo voto Gontarczyk) Srebrnego Krzyża Zasługi" - powiadomiła Kancelaria Prezydenta.
Jolanta Lange pozbawiona odznaczenia przez prezydenta
Przepis, na który się powołano stanowi, że "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może pozbawić osobę nadanego jej orderu lub odznaczenia, jeżeli odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia".
Jolanta Małgorzata Lange urodziła się w 1949 roku w Łodzi. Jest socjolożką, doktorem nauk humanistycznych, działaczką lewicową i feministyczną, po odejściu z polityki zaczęła działać na rzecz praw człowieka.
ZOBACZ: Tusk, Duda i Sikorski na liście "rusofobów". Rosyjskie MSZ pokazało listę
Jej ojciec w 1948 roku zmienił nazwisko z Lange na Pławski. Przed wprowadzeniem stanu wojennego wstąpiła do NSZZ "Solidarność". Jej mężem został Andrzej Gontarczyk. Na początku lat 80. oboje wyjechali do Republiki Federalnej Niemiec i otrzymali niemieckie obywatelstwo.
Jolanta Lange była tajną współpracowniczką SB. W tle śmierć ks. Blachnickiego
Jeszcze w czasach PRL podniosły się głosy, że Lange jest tajną współpracowniczką Służby Bezpieczeństwa. Wraz z mężem spotkała się ks. Franciszkiem Blachnickim, który kilka godzin później zmarł. Według niektórych świadków między duchownym a małżeństwem doszło do kłótni.
Według dokumentów wywiadu MSW PRL Lange została zwerbowana do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w Łodzi w 1977 roku. Ze śledztwa IPN wynika, że działała jako agent wywiadu SB także po przeprowadzce do RFN. Małżeństwo miało inwigilować ks. Blachnickiego.
Postanowieniem ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1997 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi "za wybitne zasługi w działalności społecznej".
W 1999 roku pojawiły się pierwsze doniesienia medialne o agenturalnej działalności Lange w czasach PRL. W 2023 roku stwierdzono, że śmierć ks. F. Blachnickiego nastąpiła na skutek zabójstwa. Rola małżeństwa w tym czynie miał być objęta dalszym śledztwem.
Czytaj więcej