"Zjadł ją na śniadanie". Orban wyśmiewa negocjacje Ursula von der Leyen - Donald Trump

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował Ursulę von der Leyen za niedzielne negocjacje z Donaldem Trumpem. - Obecne kierownictwo UE zawsze będzie zawierało najgorsze umowy ze Stanami Zjednoczonymi - mówił w podcaście Fight Hour. Nazwał również prezydenta USA "zawodnikiem wagi ciężkiej" , a szefową KE "reprezentantką wagi piórkowej".
W niedzielę Stany Zjednoczone podpisały umowę z Unią Europejską, na mocy której ustanowiono stawkę ceł na 15 proc. W ramach porozumienia kraje UE mają zakupić również amerykański sprzęt wojskowy.
- To żadne porozumienie; Donald Trump po prostu zjadł Ursulę von der Leyen na śniadanie - powiedział Viktor Orban w trakcie podcastu Fight Hour emitowanego na Facebooku i YouTube.
Premier Węgier dodał, że prezydent USA "jest zawodnikiem wagi ciężkiej, jeśli chodzi o negocjacje, a szefowa Komisji Europejskiej reprezentuje wagę piórkową".
ZOBACZ: Wojskowa obecność USA w Europie. Stany Zjednoczone rozważają ograniczenie liczby żołnierzy
Orban już w sobotę skomentował rozmowy UE z USA, mówiąc, że "obecne kierownictwo UE zawsze będzie zawierało najgorsze umowy ze Stanami Zjednoczonymi".
Umowa USA-UE. Co ustalono w Turnberry?
Prezydent Trump spotkał się w niedzielę z von der Leyen w Turnberry w Szkocji. Po około godzinie negocjacji ogłosili warunki porozumienia handlowego. Ustalono 15-procentowe cło na większość unijnych towarów eksportowanych do Stanów Zjednoczonych oraz zobowiązanie UE do znacznych zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowej oraz energii.
Trump dodał, że porozumienie przewiduje również inwestycje UE w USA o wartości 600 mld dolarów.
ZOBACZ: Trump oferował Putinowi pięć ukraińskich regionów. Minister o pierwotnym planie pokojowym
Ogłoszone w czerwcu porozumienie pomiędzy Waszyngtonem i Londynem przewiduje z kolei otworzenie przez Wielką Brytanię swojego rynku i wyeliminowanie barier pozacelnych dla amerykańskich produktów, w tym wołowiny i etanolu. Stany Zjednoczone zobowiązały się natomiast obniżyć cła na 100 tys. brytyjskich samochodów z 27,5 proc. do 10 proc.
USA mają też przyznać zwolnienie z 50-procentowych ceł na stal i aluminium, pewnej ilości brytyjskich produktów oraz ustanowić wolnocłowy handel w obszarze przemysłu lotniczego.
Czytaj więcej