Groźny front przechodzi przez Polskę. MSWiA: Sytuacja jest niepokojąca

- Front atmosferyczny będzie utrzymywał się przez najbliższe 72 godziny. Możliwe są lokalne podtopienia - powiedział w sobotę wieczorem wiceszef MSWiA po sztabie kryzysowym. Wiesław Leśniakiewicz stwierdził, że "sytuacja jest niepokojąca". - Lepiej być przygotowanym i reagować - dodał.
W sobotę wieczorem przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał informacje po sztabie kryzysowym zwołanym w związku z sytuacją pogodową w Polsce.
Pogoda w Polsce. Sztab kryzysowy w RCB
Podczas spotkania w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa przeanalizowana została sytuacja dotycząca dynamiki opadów, towarzyszącym burzom, zwłaszcza na południu kraju.
- Mieliśmy spotkania z wojewodami podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i dolnośląskim. Te obszary są najbardziej zagrożone. Dokonaliśmy analizy sytuacji i przygotowania - przekazał Leśniakiewicz.
ZOBACZ: Burze z ulewami przetaczają się przez Polskę. IMGW i RCB wydały alerty
Podkreślił, że szczególny nacisk został położony na sprawny przepływ informacji aż do "poziomu gminnego".
- Prognoza pogodowa jest o tyle niepokojąca, że ten front atmosferyczny będzie trwał przynajmniej 72 godziny. Najbardziej niebezpieczne będą lokalne opady burzowe - podkreślił wiceszef resortu.
Intensywne opady i silne wiatry. Apel o ewakuację obozów dla młodzieży
- Jedną z rekomendacji, jaką przedłożyliśmy wojewodom jest konieczność ewakuacji obozów dla młodzieżowych. (...) Zwłaszcza na terenach, gdzie jest trzeci stopień zagrożenia burzowego. Tam bezwarunkowo należy przeprowadzić ewakuację - zaznaczył.
Leśniakiewicz przekazał, że stan wód nie jest na tyle alarmujący, żeby spodziewać się "ogromnych powodzi". - Niemniej jednak mogą pojawić się lokalne podtopienia - wyjaśnił.
ZOBACZ: TOPR ostrzega przed wyprawami w góry. "Oczekiwanie na pomoc może się wydłużyć"
Wiceminister przekazał, że zostały podjęte działania, żeby ostrzec obywateli przed zagrożeniem. - Mogą występować lokalnie bardzo silne wiatry, powodujące zniszczenia, przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dlatego przygotujemy swoje domy nawet na ten okres 2-3-dniowego braku energii elektrycznej - zaapelował.
Ostrzeżenia IMGW. "Sytuacja dynamiczna"
Rzecznik IMGW Agnieszka Prasek powiedziała, że na niedzielę wydane zostały ostrzeżenia trzeciego stopnia dla woj. śląskiego, opolskiego i małopolskiego. - Do poniedziałku może spaść lokalnie nawet 150 mm opadu. Natomiast już dla województw podkarpackiego po przez centrum i północny-wschód kraju mamy ostrzeżenia drugiego stopnia - dodała.
Tłumaczyła, że "sytuacja jest dynamiczna". - Dlatego może dochodzić do podnoszenia stopni ostrzeżeń - mówiła.
Państwowa Straż Pożarna w każdej chwili zdolna jest do podniesienia stanu osobowego. W gotowości są też m.in. policja, WOT i TOPR. - Apelujemy o rozwagę i o to, żeby nie wychodzić w tym okresie w góry - dodał wiceszef MSWiA.
W spotkaniu - w formule hybrydowej i stacjonarnej - wzięli udział m.in.: komendant główny policji gen. insp. Marek Boroń, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Paweł Frysztak, reprezentanci Wojsk Obrony Terytorialnej, wojewodowie z zagrożonych terenów oraz przedstawiciele struktur Państwowej Straży Pożarnej z poszczególnych województw.
Czytaj więcej