Moskwa omija zachodnie sankcje. Do Rosji trafiają kluczowe urządzenia

Chińskie silniki są potajemnie dostarczane za pośrednictwem firm fasadowych do państwowego producenta dronów w Rosji jako "przemysłowe agregaty chłodnicze". Tym sposobem Rosji udaje się zdobyć niezbędne urządzenia, unikając zachodnich sankcji - donosi Reuters. Agencja powołuje się na źródła w europejskich organach bezpieczeństwa i dokumenty, w tym umowy, faktury i dokumenty celne.
Według agencji dostawy te pozwoliły rosyjskiemu producentowi broni "Kupol" zwiększyć produkcję dronów szturmowych Harpy-A1 -pomimo sankcji nałożonych przez USA i UE w październiku.
Reuters dotarł do wewnętrznego dokumentu firmy "Kupol", z którego wynika, że podpisała ona umowę z rosyjskim Ministerstwem Obrony na wyprodukowanie ponad 6000 sztuk Harpy-A1 w 2025 roku, w porównaniu z 2000 sztukami w 2024 roku. W piśmie wskazano również, że do kwietnia dostarczono już ponad 1500 egzemplarzy wspomnianych bezzałogowców.
Media: Chiny zaopatrują Rosję w silniki dronów pod przykrywką lodówek
Drony kamikadze dalekiego zasięgu (jak Harpy-A1) są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i wojskowych w głębi terytorium Ukrainy. Rosja używa około 500 takich dronów miesięcznie - poinformował Reuters, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało agencję Reutera, że nic nie wie o eksporcie części do dronów Harpy-A1 i kontroluje zagraniczną sprzedaż towarów podwójnego zastosowania zgodnie z własnym ustawodawstwem i zobowiązaniami międzynarodowymi.
ZOBACZ: Ukraińska armia testuje innowacyjne plastikowe mosty modułowe
Według przedstawiciela Centrum Analiz Marynarki Wojennej USA Samuela Bandetta, którego wypowiedź cytuje Interia, masowa produkcja Harpy-A1 pozwoli Rosjanom na uniezależnienie się od irańskich dronów Shahed, które do tej pory były najpopularniejszym sprzętem tego typu.
Źródła: Reuters, Ukraińska Prawda, Interia
Czytaj więcej